Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků

Domácí 29. května 2018 | 04:25 — Ilona Cílková
Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů.
Evropská komise chce omezit znečišťování oceánů / Pixabay

Přes dvě třetiny odpadu v mořích totiž podle ní tvoří plasty. 

Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse lidstvo riskuje, že se zadusí plastový odpadem a v oceánech ho za chvíli bude víc než ryb. Komise proto chce přispět k tomu, aby se víc používaly recyklovatelné materiály. Kde to nebude možné, jako u jednorázových nápojových lahví, mají státy zajistit jejich sběr třeba pomocí vratných záloh.

Místopředseda komise pro růst Jyrki Katainen doplnil, že většina těchto plastových výrobků nepochází z unie. Evropské výrobce proto jejich zákaz nepoškodí. Považuje ho naopak za příležitost pro evropské firmy. Unie by podle odhadů komise měla na tomto opatření vydělat v přepočtu přes 160 miliard korun.

Navržený zákaz se má vztahovat také na plastové vatové tyčinky, míchátka do nápojů nebo tyčky k balonkům. U jednorázových nápojových obalů komise zároveň navrhuje, že jejich víčka musí zůstat připevněna k lahvím.

Komise chce, aby členské země a europarlament tento návrh projednaly přednostně a unie ho stihla schválit do evropských voleb v příštím roce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní lodi s motokárovou dráhou a tobogány

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...