Evropská komise navrhla zákaz jednorázových plastových výrobků

Domácí 29. května 2018 | 04:25 — Ilona Cílková
Evropská komise navrhla zakázat jednorázové plastové výrobky jako nádobí, příbory nebo brčka. V budoucnu by se tyto produkty měly vyrábět už jen z ekologičtějších materiálů. Komise chce tímto návrhem omezit znečišťování světových oceánů.
Evropská komise chce omezit znečišťování oceánů / Pixabay

Přes dvě třetiny odpadu v mořích totiž podle ní tvoří plasty. 

Podle prvního místopředsedy komise Franse Timmermanse lidstvo riskuje, že se zadusí plastový odpadem a v oceánech ho za chvíli bude víc než ryb. Komise proto chce přispět k tomu, aby se víc používaly recyklovatelné materiály. Kde to nebude možné, jako u jednorázových nápojových lahví, mají státy zajistit jejich sběr třeba pomocí vratných záloh.

Místopředseda komise pro růst Jyrki Katainen doplnil, že většina těchto plastových výrobků nepochází z unie. Evropské výrobce proto jejich zákaz nepoškodí. Považuje ho naopak za příležitost pro evropské firmy. Unie by podle odhadů komise měla na tomto opatření vydělat v přepočtu přes 160 miliard korun.

Navržený zákaz se má vztahovat také na plastové vatové tyčinky, míchátka do nápojů nebo tyčky k balonkům. U jednorázových nápojových obalů komise zároveň navrhuje, že jejich víčka musí zůstat připevněna k lahvím.

Komise chce, aby členské země a europarlament tento návrh projednaly přednostně a unie ho stihla schválit do evropských voleb v příštím roce.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu