Míra nezaměstnanosti v ČR zůstává nejnižší v EU i přesto, že Němci ji mají nejnižší od sjednocení země roku 1990

Domácí 01. června 2018 | 04:15 — Ilona Cílková
Míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ sice v dubnu zůstala na své březnové úrovni 2,3 procenta, nicméně to nesignalizuje zvrat situace na trhu práce. Loni mezi březnem a dubnem míra nezaměstnanosti dokonce mírně vzrostla, přitom za celý rok se dále citelně snížila.
Míra nezaměstnanosti v ČR také zůstává nejnižší v celé Evropské unii / Shutterstock

Míra nezaměstnanosti v ČR nadále potvrzuje neobvykle napjatou situace na trhu práce, jehož jednoznačným pánem je nyní zaměstnanec, nikoli zaměstnavatel. Míra nezaměstnanosti v ČR také zůstává nejnižší v celé Evropské unii. A to i navzdory tomu, že Německo na základě včerejších hlásí nejnižší míru nezaměstnanosti od sjednocení země roku 1990.

Klíčovým způsobem k extrémně nízké úrovni míry nezaměstnanosti v dubnu přispěl rozjezd sezónního zaměstnávání, jehož sílu letos kromě už tak výjimečně dobré situace na trhu práce podpořila i poměrně teplá zima. Míra nezaměstnanosti bude klesat i nadále až do června, takže pokoří další historický rekord.

Ruku v ruce se stále napjatější situací na trhu práce dále svižně porostou nominální mzdy. Jejich růst se zbrzdí až s přelomem roku, kdy se promítne již pozorovaná ztráta dynamiky ziskovosti podnikové sféry, která se následně projeví nižší růstovou dynamikou bonusů a slabšími nároky při kolektivním vyjednávání. Za celý letošní rok míra nezaměstnanosti dle dat ČSÚ vykáže úroveň 2,2 procenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v...

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...