Kdo stojí za protibabišovským účtem Julius Šuman?

Domácí 08. června 2018 | 04:07 — Ilona Cílková
Zahraniční rozvědka vyšetřuje podezření, že její agenti stáli za twitterovým účtem Skupina Šuman, který měl před volbami zdiskreditovat nynějšího premiéra Andreje Babiše. Informaci potvrdil předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek z ODS.
Pokud by se skutečně ukázalo, že za konspiračním účtem stáli lidé z ÚZSI, podle Blažka by to byla katastrofa / Česká televize

V Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) přitom probíhá i vyšetřování hospodaření. Ministr vnitra v demisi kvůli němu odvolal šéfa rozvědky Jiřího Šaška.„Vyšetřují se jednak majetkové věci a pak se vyšetřuje to, že ÚZSI mohla být zneužita proti Babišovi. To je pravda. V médiích se psalo o majetkových věcech, ale šetří se obojí,“ potvrdil Blažek informaci serveru iROZHLAS.cz. 

Oba případy jsou podle Blažka v „jednom balíku“ a vede je inspekce ÚZSI pod dozorem Vrchního státního zastupitelství v Praze. To již dříve věc odmítlo komentovat.

„Pokud by bylo vedeno trestní řízení, které by se týkalo činnosti některé ze zpravodajských služeb ČR, tak z povahy věci, kdy činnost zpravodajských služeb podléhá dle povahy konkrétní činnosti příslušnému stupni utajení vyhrazené-přísně tajné, tak by i případné trestní řízení bylo vedeno v příslušném stupni utajení, a tedy i informace o něm by podléhaly tomuto stupni utajení,“ napsal ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Marek Bodlák.

V souvislosti s dotazem týkajícím se účtu Skupiny Šuman Bodlák pouze odkázal na původní vyjádření. Sama rozvědka otázky ponechala úplně bez odpovědi.

Na profilu pojmenovaném po Juliu Šumanovi, řídícím důstojníkovi agenta StB Bureše, se před loňskými volbami objevovaly materiály namířené proti Babišovi. Největší pozdvižení vyvolaly nahrávky, na nichž Babiš s tehdejším redaktorem Mladé fronty Dnes Markem Přibilem řeší publikování článků namířených proti rivalům šéfa hnutí ANO. Deník Babišovi patřil, později ho stejně jako další majetek převedl do svěřenského fondu.

Na jedné z nahrávek Babiš také hovoří o firmě FAU, která skončila po zásahu finanční správy v konkurzu. „Ty naši klekli na tu FAU Přerov, takže ta je v insolvenci, obstavené účty, vagony,“ popisoval někdejší ministr financí. Šéf hnutí ANO již v minulosti rozvědku s nahrávkami spojoval.

Pokud by se skutečně ukázalo, že za konspiračním účtem stáli lidé z ÚZSI, podle Blažka by to byla „katastrofa“. „Šlo by o obrovské zneužití služby, která podle zákona na našem území nemá žádnou kompetenci. Použít ho ke vnitropolitickému boji na našem území je nejen nezákonné, to by byl Watergate. Bral bych to jako jedno z největších zneužití moci od roku 89,“ konstatoval Blažek.  

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si výlet do Pradědovy galerie

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Zavřít reklamu