Češi jsou nejšťastnější za posledních 27 let, odhalil to průzkum

Domácí 28. června 2018 | 04:01 — Helena Malá
Dobrých zpráv není nikdy dost. Jednu takovou představili novinářům vědci z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Ti stojí za dlouhodobým průzkumem, ze kterého vyplynulo, že Češi jsou v současné době nejšťastnější od roku 1991.
Češi prožívají nejšťastnější období od roku 1991 / Shutterstock

Průzkum se zabývá proměnami hodnot v Česku a je spojen s celoevropským zkoumáním podobných otázek. Z dat vyplývá, že Češi se za dobu konání výzkumu ještě nikdy necítili tak šťastně jako nyní. Počet lidí, kteří o sobě prohlásili, že jsou velmi šťastní, podle sociologů roste stabilním tempem a rozdíl mezi léty 1991 až 2017 je dokonce víc než dvojnásobný, ze sedmi stoupl na 18 procent, píše ČTK.

Součet procentuálního počtu lidí, kteří se cítí být celkem šťastní i velmi šťastní, dokonce dosáhl 90 procent.

Pocit štěstí vědci srovnali i mezi jednotlivými regiony a věkovými skupinami. Mladá populace je nejšťastnější na Moravě. Zatímco v Praze se za velmi šťastné označilo pouze 14 procent lidí, na Moravě to byl dvojnásobek. O něco šťastnější jsou na Moravě také senioři, jejichž hodnoty jsou však napříč regiony srovnatelné.

"Je to dobrá zpráva o české společnosti, která se z tohoto hlediska řadí k podobně subjektivně šťastným zemím, jako je Norsko, Francie, země Beneluxu nebo Švýcarsko, jež vykázaly při podobném měření v roce 2008 obdobné hodnoty," uvedl vedoucí Ústavu populačních studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Ladislav Rabušic.

Z výzkumu pozitivně vyšla také míra pocitu spokojenosti s vlastním životem. I ta od roku 1991 zaznamenala podstatný nárůst. Výsledky mezi jednotlivými regiony a věkovými skupinami se však tentokrát poněkud liší. Mladá generace je suverénně nejspokojenější v Praze. Za spokojené se v hlavním městě prohlásilo 80 procent respondentů. Obecně jsou však lidé na Moravě spokojenější než v Čechách a senioři jsou nejvíce spokojeni opět na Moravě.

Výsledky podle Rabušice nejsou nijak překvapivé. "Když si vezmeme v úvahu všechny okolnosti, tak Česká republika je skutečně dobré místo k životu. Nemáme tu žádné výrazné ekonomické problémy nebo výrazné rozdíly mezi bohatými a chudými. Je to země, která je z hlediska kriminality velmi bezpečná, země, která se zatím nepotýkala s žádnými teroristickými útoky. Navíc jsme v období ekonomického růstu. To všechno vytváří velmi dobrý pocit nejen štěstí, ale i spokojenosti," uzavřel sociolog.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Simona Krainová omládla během hodiny, aniž by tekla krev!

Pár nápadů, jak zužitkovat ruličky od toaletního papíru....

Vertikální zahrádka z palety nezabere místo a vypadá skvěle

Vyrobte si elegantní a zároveň praktické pouzdro z bambusové...

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Zavřít reklamu