Nesnesitelné horko nestačí. Meteorologové ohlásili další problém

Domácí 01. srpna 2018 | 04:08 — Ilona Cílková
Meteorologové dnes ve středních Čechách vyhlásili smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace troposférického, tedy přízemního ozonu v ovzduší. Lidé by se měli zdržet zvýšené fyzické námahy, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V těchto dnech je dobré omezit nadměrnou fyzickou aktivitu / Depositphotos

„Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedl ČHMÚ. Doporučení platí hlavně pro jedince s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Smogová situace kvůli znečištění ozonem je vyhlašována v případě, že je alespoň na jedné měřicí stanici reprezentativní pro dané území překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené hodnoty dnes meteorologové zjistili na stanici Tobolka-Čertovy schody na Berounsku, hodinu po poledni to bylo 183,5 mikrogramu na metr krychlový. Například v Kladně ve stejné době naměřili 160 a v Ondřejově 152 mikrogramů.

„Očekáváme pokles kolem 22:00, ale vzhledem k vysokým teplotám, které budou pokračovat ve středu, to během dne bude zase stoupat a maximum by mělo dosaženo někdy ve středečních odpoledních hodinách," řekl pracovník ČHMÚ.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. "Je to způsobeno především automobilovou dopravou. Hodně k tomu přispívají kolony a zácpy," dodal meteorolog.

Smog se ale objevuje i za mrazivého počasí, kdy slabé proudění vzduchu a inverzní teplota vytvářejí podmínky pro hromadění znečištění v blízkosti zemského povrchu.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Byla objevena unikátní planetární soustava. Tvoří ji gigantické světy obíhající mladou hvězdu

Víte, jak pečovat o plot? Poradíme vám, aby zůstal dlouho...

Zasaďte právě teď okrasné cibuloviny, na jaře sklidíte...

Tabulová barva na zeď: Kreativní hit, který si zamilují...

Udělejte ze starého truhlíku nový designový kousek. Máme...

Zrecyklujte staré věci a vyrobte si nádherné designové...

Vyrobte si úžasně jednoduché dekorace z šípků, budete...