Nesnesitelné horko nestačí. Meteorologové ohlásili další problém

Domácí 01. srpna 2018 | 04:08 — Ilona Cílková
Meteorologové dnes ve středních Čechách vyhlásili smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace troposférického, tedy přízemního ozonu v ovzduší. Lidé by se měli zdržet zvýšené fyzické námahy, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V těchto dnech je dobré omezit nadměrnou fyzickou aktivitu / Depositphotos

„Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedl ČHMÚ. Doporučení platí hlavně pro jedince s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Smogová situace kvůli znečištění ozonem je vyhlašována v případě, že je alespoň na jedné měřicí stanici reprezentativní pro dané území překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené hodnoty dnes meteorologové zjistili na stanici Tobolka-Čertovy schody na Berounsku, hodinu po poledni to bylo 183,5 mikrogramu na metr krychlový. Například v Kladně ve stejné době naměřili 160 a v Ondřejově 152 mikrogramů.

„Očekáváme pokles kolem 22:00, ale vzhledem k vysokým teplotám, které budou pokračovat ve středu, to během dne bude zase stoupat a maximum by mělo dosaženo někdy ve středečních odpoledních hodinách," řekl pracovník ČHMÚ.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. "Je to způsobeno především automobilovou dopravou. Hodně k tomu přispívají kolony a zácpy," dodal meteorolog.

Smog se ale objevuje i za mrazivého počasí, kdy slabé proudění vzduchu a inverzní teplota vytvářejí podmínky pro hromadění znečištění v blízkosti zemského povrchu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a užijte si i svoji cestu k moři

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a...

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu...

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní...

Tip na výlet: Velikonoční trhy na rakouském zámku Schloss...

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby....

Levné a bezpečné tipy, jak zůstat na cestách ve spojení s...

Zavřít reklamu