Nesnesitelné horko nestačí. Meteorologové ohlásili další problém

Domácí 01. srpna 2018 | 04:08 — Ilona Cílková
Meteorologové dnes ve středních Čechách vyhlásili smogovou situaci. Důvodem jsou vysoké koncentrace troposférického, tedy přízemního ozonu v ovzduší. Lidé by se měli zdržet zvýšené fyzické námahy, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V těchto dnech je dobré omezit nadměrnou fyzickou aktivitu / Depositphotos

„Při pobytu pod širým nebem v odpoledních hodinách doporučujeme zdržet se zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání," uvedl ČHMÚ. Doporučení platí hlavně pro jedince s chronickými dýchacími potížemi, starší lidi a malé děti.

Smogová situace kvůli znečištění ozonem je vyhlašována v případě, že je alespoň na jedné měřicí stanici reprezentativní pro dané území překročena prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový. Zvýšené hodnoty dnes meteorologové zjistili na stanici Tobolka-Čertovy schody na Berounsku, hodinu po poledni to bylo 183,5 mikrogramu na metr krychlový. Například v Kladně ve stejné době naměřili 160 a v Ondřejově 152 mikrogramů.

„Očekáváme pokles kolem 22:00, ale vzhledem k vysokým teplotám, které budou pokračovat ve středu, to během dne bude zase stoupat a maximum by mělo dosaženo někdy ve středečních odpoledních hodinách," řekl pracovník ČHMÚ.

Přízemní ozon je zdraví škodlivý. Způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Smogové situace se často objevují za horkých a suchých letních dní, mnohdy v oblastech s vysokou koncentrací výfukových plynů. "Je to způsobeno především automobilovou dopravou. Hodně k tomu přispívají kolony a zácpy," dodal meteorolog.

Smog se ale objevuje i za mrazivého počasí, kdy slabé proudění vzduchu a inverzní teplota vytvářejí podmínky pro hromadění znečištění v blízkosti zemského povrchu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...