V Česku se vyskytla obří klíšťata. Mohou přenášet smrtelnou nemoc

Domácí 04. října 2018 | 04:21 — Helena Malá
Hned na třech místech v České republice byla v posledních dnech objevena obří tropická klíšťata, která mohou přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku. Stalo se tak doslova několik týdnů poté, co se obří klíšťata objevila také v sousedním Německu.
Obří klíště má nápadně pruhované nohy / Internet

V Německu ohlásili výskyt sedmi obřích klíšťat afrického druhu Hyalomma marginatum v srpnu, teď už jsou i u nás. Tyto parazity rozeznáte velmi snadno - kromě toho, že jsou asi pětkrát větší než běžná evropská klíšťata, mají také výrazně pruhované nohy. Obří klíště se objevilo na jihu Moravy a v severních a východních Čechách.

Výskyt obřích klíšťat mapují vědci z Fakulty veterinárního lékařství Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Přenášejí totiž nebezpečnou krymsko-konžskou či arabskou krvácivou horečku. Do našich končin se podle vědců dostal  tento druh roztoče pravděpodobně prostřednictvím stěhovavých ptáků.

„Tato klíšťata nejčastěji vyhledávají velká zvířata, ale mohou se vyskytnout také u lidí. U jednoho ze zkoumaných parazitů jsme objevili bakterii Rickettsia, která může vyvolat tyfus a horečku,“ řekla německá vědkyně Ute Mackenstedtová.

Na druhou stranu se němečtí i čeští vědci shodují, že jde spíše o ojedinělý nález a že není důvod k panice. V místech, kde se toto obří klíště běžně vyskytuje, sice klíště nemoci přenáší. Ale riziko, že by jedno klíště, které do Česka přinese pták, způsobilo u nás nějakou lidskou infekci, je podle jednoho z iniciátorů projektu Najdi pijáka Davida Modrého zanedbatelné. "Tato klíšťata navíc typicky sají na velkých zvířatech. Všechny tři nálezy v Česku jsou z koní. Nemáme jediný důkaz pro to, že by se tady klíště mělo rozšířit. Z koně odpadne a v zimě zmrzne," dodal Modrý.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Gigantického prehistorického žraloka vyhubil nejspíše výbuch supernovy

Nechte děti vyrobit dárek pro paní učitelku, bude je to bavit

Chcete někomu darovat peníze? Udělejte to originálně

Upečte si jablka v máslovém župánku, budete se k nim rádi...

Pečené kuře na plechovce s pivem. Lahodné a šťavnaté maso...

Trápí vás v kuchyni octomilky? Vyvarujte se následujících...

Chcete tradiční stromeček? Pak sáhněte po slámě a...

Zavřít reklamu