Dostali miliony od Zemana, peníze přesto nestačí

Domácí 13. října 2018 | 04:02 — Ilona Cílková
Situace Klokánků je kritická, říká jejich šéf Vaněk. Stát by měl Klokánky financovat v plné výši, nebo je zavřít. Alespoň tak mluví šéf Fondu ohrožených dětí Jan Vaněk. Ten nyní čeká na verdikt ministryně práce Jany Maláčové, zda zařízení pomáhající dětem v tísni resort dofinancuje.
Prezident Zeman poslal klokánkům 2,3 milionu z kampaně a stejnou částku dostane nadace jeho ženy / Shutterstock

Ve hře je celkem 25 milionů korun. Zelenou však injekci ze státního rozpočtu musí dát nejprve resort ministryně financí Aleny Schillerové, který návrh už dříve odmítl. Jasno by mohlo být v pondělí. Státní dotace na provoz Klokánků nyní podle Vaňka pokryje 65 až 70 procent veškerých nákladů.

„Stát odebere dítě, ale nezaplatí všechny náklady. Situace – nejenom naše – je velmi kritická, ministerstvo od začátku roku navíc slibuje, že to dofinancování bude,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. „Pokud by to nakonec nebylo, tak by to bylo velmi nefér, protože s tím všichni počítají. Pokud má stát pocit, že to tak nemá být, tak ať přijde s tím, že se to zruší,“ doplnil.

Dofinancovat zařízení, která pomáhající týraným či opuštěným dětem, slíbila začátkem roku někdejší ministryně práce Jaroslava Němcová z hnutí ANO. Její resort tehdy počítal s injekcí ve výši zhruba 27 milionů korun, vláda však návrh nikdy nedostala na stůl.

Důvodem byly podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Barbary Hanousek Eckhardové připomínky ministerstva financí. Platná legislativa dofinancování v podobě, jak bylo předloženo, podle něj neumožňuje. „K materiálu se negativně vyjádřilo ministerstvo financí, které zásadně odmítá, aby tento materiál schvalovala vláda,“ řekla redakci.

Resort financí to vysvětluje tím, že jde o působnost ministerstva práce, nikoli celého kabinetu. „Podle rozpočtových pravidel rozhoduje o vyhlášení transparentního dotačního řízení příslušný poskytovatel dotace, nikoliv vláda. Z toho důvodu nepovažujeme za nutné materiál předkládat na jednání vlády,“ reagoval na dotaz redakce Filip Běhal z tiskového odboru.

Vše se znovu otevřelo minulý týden, když prezident Miloš Zeman na Klokánky daroval zbytek peněz z předvolební kampaně. Symbolický šek ve výši 2,3 milionu korun předal Janu Vaňkovi na Pražském hradě. Současně řekl, že pomoc Klokánkům nemůže být redukována jen na jeho dary, ale měla by být systematická.

Vaněk navíc upozornil, že se v resortu zrušila pracovní skupina, která měla problematiku dofinancování na starosti. Ministerstvo argumentovalo tím, že se sešla jenom jednou a že téma „péče o ohrožené děti plánuje dále diskutovat formou společných setkání a kulatých stolů“.

Ministerstvo tak nyní počítá, že by mohlo poskytnout na provoz Klokánků dodatečný příspěvek 25 milionů korun. Jedná o tom aktuálně s ministerstvem financí. Zda se však podařilo vyřešit původní rozpory, není jasné. Rozhodnutí by podle Vaňka mohlo padnout v pondělí. Záměr pak případně musí ještě schválit vláda.

Peníze by se následně mohly mezi jednotlivá zařízení rozdělit podle počtu dětí, o které se starají. Pro Fond ohrožených dětí by to pak podle Vaňka znamenalo možné přilepšení o osm milionů korun.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a užijte si i svoji cestu k moři

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a...

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu...

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní...

Tip na výlet: Velikonoční trhy na rakouském zámku Schloss...

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby....

Levné a bezpečné tipy, jak zůstat na cestách ve spojení s...

Zavřít reklamu