Jak číst výsledek senátních voleb? Jednoznačně!

Domácí 16. října 2018 | 04:05 — Ilona Cílková
Výsledek letošních senátních voleb v ČR je z ekonomického hlediska jednoznačně pozitivní zprávou. Vítěz senátních voleb, ODS, nyní jakožto hlavní pravicová politická síla v zemi bude moci účinněji než doposud tlumit převážně levicovou politiku vládní koalice.
Z ekonomického hlediska je vítežství pravice jednoznačně pozitivní zprávou / Shutterstock

Tím bude podporovat konkurenceschopnost českých firem a rozvoj podnikatelského segmentu. Poraženy odcházejí ze senátních voleb jak hnutí ANO, tak ČSSD, které vládu tvoří, ale také komunisté, kteří podpořili její vznik. Voliči tak vyslali poměrně zřetelný signál, že si nepřejí prohlubování levicové politiky těchto stran.

Tento signál vítá tuzemská firemní a podniková sféra, podnikatelé i živnostníci, ale také mezinárodní investoři. Ti všichni se v rostoucí míře neblaze potýkají s důsledky kroků současné vládní koalice.

Například tuzemské firmy jsou letos nejméně ziskové za posledních minimálně dvacet let. Klíčovým důvodem je přidávání na mzdách. To je do určité míry objektivně nutné, ovšem vláda dále „přikládá pod kotel“ mzdovému růstu. Například zvyšováním platů zaměstnanců veřejné sféry, které předčí mzdový nárůst sféry soukromé. Kromě toho se živě diskutuje o dalším citelném navyšování minimální mzdy.

Výsledek senátních voleb by mohl znamenat zásadní změnu kursu zejména v případě ekonomické politiky hnutí ANO, které se nyní v ekonomických otázkách posune více doprava, aby „vzalo vítr z plachet“ ODS. Je například otázkou, zda se hnutí bude dále vehementně snažit prosadit zavedení třetí a čtvrté vlny elektronické evidence tržeb.

Resumé senátních voleb lze dost dobře číst tak, že veřejnost už si z převážné většiny nic takového nepřeje. Vždyť ODS, z jejíchž jedenácti finalistů bylo zvoleno hned deset, EET kritizuje a slibuje její zrušení. Zřejmě už také ani odbory nebudou moci tak účinně jako doposud prosazovat u vlády své stále neskromnější požadavky.

Z hlediska mezinárodních investorů i ekonomického rozvoje ČR lze pozitivně hodnotit i ten fakt, že v boji o Senát zcela pohořely extrémní politické síly. Komunisté v něm poprvé za dobu jeho existence vůbec nebudou zastoupeni.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a užijte si i svoji cestu k moři

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a...

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu...

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní...

Tip na výlet: Velikonoční trhy na rakouském zámku Schloss...

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby....

Levné a bezpečné tipy, jak zůstat na cestách ve spojení s...

Zavřít reklamu