Konec střídání času v Evropě přinese nejeden problém

Domácí 28. října 2018 | 04:00 — Ilona Cílková
V noci se změnil čas z letního na středoevropský. Do budoucna by se ale střídání času mělo podle návrhu Evropské komise zrušit. Každá země se má rozhodnout, který čas si nechá, a to už příští rok.
Je možné, že sousední státy budou mít jinak nařízené hodiny / Pixabay

Podle lidoveckého europoslanece Pavla Svobody to ale není možné stihnout. „Podle mého názoru bude potřeba více času na to, aby se čas bez střídání připravil technicky. Mám na mysli například změny počítačových programů nebo změny v plánování letecké dopravy,“ popsal pro Radiožurnál. 

V úterý bude podle Svobody o zrušení střídání času neformálně jednat Rada Evropské unie. Země chtějí najít společný postup, jinak by se podle něj mohlo stát, že v sousedních zemích by byl jiný čas než u nás. 

„Z Polska jsme zaznamenali vyjádření, že by preferovali letní čas, na Slovensku zase ten zimní,“ doplnil Svoboda. 

Evropská komise navrhla letos v září Evropskému parlamentu zrušení směrnice z roku 2001 o střídání zimního a letního času. Komise vycházela z výsledku celoevropské ankety, do níž se zapojilo 4,6 milionu Evropanů a 84 procent z nich se vyslovilo pro zrušení.

Změnu času každoročně provází i komplikace v železniční dopravě. Noční spoje musí hodinu čekat ve stanicích. Týká se to například linek tzv. nočního pražského rozjezdu. 

„Odjíždí ve 2:30 ráno z hlavního nádraží do několika důležitých směrů, vyjíždí však podle nového, tedy zimního času,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si výlet do Pradědovy galerie

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Zavřít reklamu