Konec střídání času v Evropě přinese nejeden problém

Domácí 28. října 2018 | 04:00 — Ilona Cílková
V noci se změnil čas z letního na středoevropský. Do budoucna by se ale střídání času mělo podle návrhu Evropské komise zrušit. Každá země se má rozhodnout, který čas si nechá, a to už příští rok.
Je možné, že sousední státy budou mít jinak nařízené hodiny / Pixabay

Podle lidoveckého europoslanece Pavla Svobody to ale není možné stihnout. „Podle mého názoru bude potřeba více času na to, aby se čas bez střídání připravil technicky. Mám na mysli například změny počítačových programů nebo změny v plánování letecké dopravy,“ popsal pro Radiožurnál. 

V úterý bude podle Svobody o zrušení střídání času neformálně jednat Rada Evropské unie. Země chtějí najít společný postup, jinak by se podle něj mohlo stát, že v sousedních zemích by byl jiný čas než u nás. 

„Z Polska jsme zaznamenali vyjádření, že by preferovali letní čas, na Slovensku zase ten zimní,“ doplnil Svoboda. 

Evropská komise navrhla letos v září Evropskému parlamentu zrušení směrnice z roku 2001 o střídání zimního a letního času. Komise vycházela z výsledku celoevropské ankety, do níž se zapojilo 4,6 milionu Evropanů a 84 procent z nich se vyslovilo pro zrušení.

Změnu času každoročně provází i komplikace v železniční dopravě. Noční spoje musí hodinu čekat ve stanicích. Týká se to například linek tzv. nočního pražského rozjezdu. 

„Odjíždí ve 2:30 ráno z hlavního nádraží do několika důležitých směrů, vyjíždí však podle nového, tedy zimního času,“ vysvětlil mluvčí Českých drah Radek Joklík. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Krásná Petra Svoboda si oblíbila HairConturing. I ona podlehla žhavému trendu letošní sezony

Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný...

Nastěhoval se k vám krtek? Máme pár triků, jak jej dostat ze...

Zahradního jezírko potřebuje po zimě údržbu. Nezapomeňte...

Originální stojánek na notebook zabrání nebezpečnému...

Jak si vytvořit relaxační japonskou zahradu? Stačí pár...

Senzory pohybu spolu s LED osvětlením vám ušetří náklady...

Zavřít reklamu