Prezident zhodnotil oba státy, které vznikly z Československa

Domácí 29. října 2018 | 04:16 — Ilona Cílková
Slovenský prezident Andrej Kiska v neděli vystoupil ve společném pořadu Radiožurnálu a Rádia Slovensko s názvem Znovu společně. V odlehčeně laděném rozhovoru pochválil Česko i Slovensko a připomněl jejich společný základ.
Prosperující, fantastické země, zhodnotil Kiska / Shutterstock

„Jsem přesvědčen o tom, že kdyby tehdy Československo nevzniklo, což byla nesmírně těžká a klikatá cesta, tak by dnes ani Slovensko, ani Česko určitě v takové podobě, v jaké existují, neexistovaly,“ podtrhnul Kiska důležitost stoletého výročí.

„Jsme dvě úspěšné, prosperující, fantastické země, a společný základ v Československu určitě máme a za to musíme být vděční,“ uvedl dále Kiska.

Na otázku, zda by si přál „kralovat“ z Prahy spojenému Československu s 15 miliony lidí, odpověděl, že obě země se již vydaly vlastním směrem. Ke „kralování“ podotkl, že lidé mají i v demokracii tendenci pokukovat po absolutní moci a zvažují, že by se jim osvícený vládce hodil. 

„Já si myslím, že obě naše země mají lidi, kteří by do politiky měli vstupovat a vstupují, a já jsem přesvědčen, že se vydáváme každý svým směrem a zase se v tom společném evropském projektu umíme spojovat,“ řekl. 

Pořad Znovu společně se vysílal z Kohútky u Nového Hrozenkova na hranicích se Slovenskem. V první části byl hostem pořadu herec Bolek Polívka, v druhé se se svými zážitky z hokejového mistrovství světa v roce 1985 svěřovali hokejisté Jiří Králík a Dárius Rusnák.

Slovenský prezident je na návštěvě v České republice do nedělního večera. Zúčastnil se pietní akce na pražském Vítkově a navštívil i Český rozhlas.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Ucpal se vám odpad? Zkuste tyto osvědčené pomocníky

Máte na zahradě bílou peřinu? Pak se radujte, protože...

Máte pejska? Pak nezapomínejte na důkladnou péči o jeho...

Zavřít reklamu