Jak podraží maso na Vánoce?

Domácí 31. října 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Vepřové už do Vánoc příliš nepodraží. Navzdory africkému moru prasat. Příslušná čísla vydal ČSÚ. Zpráva se aměřuje zejména na trh s prasaty a selaty a na ceny vepřového.
Kdo rád na Vánoce vepřové řízky, nemusí se o jejich cenu příliš obávat / Pixabay

Tato zemědělská produkce nyní totiž prochází značnými výkyvy a nákaza africkým morem nedávno vyvolala obavy ze zdražení vepřového. Ve třetím čtvrtletí se v ČR nadále hluboce propadaly ceny jatečných prasat. Podobně jako ve druhém čtvrtletí byly meziročně nižší o takřka pětinu, konkrétně 19,7 procenta. Dochází přitom také k podstatnému snížení dovozu selat i živých prasat a zvyšování jejich vývozu.

Ve třetím kvartále se objem dovozu selat snížil o zhruba dvanáct procent, zatímco vývoz stoupl o 71 procent. Vývoz jatečných prasat, která vůbec nedovážíme, vzrostla o
bezmála čtvrtinu.

Česká republika tedy v souhrnu čelí spíše tlakům na pokles cen vepřového masa a navíc disponuje „rezervami“ potenciálně využitelnými při zesílení tlaků na růst cen vepřového. Existují tak silné faktory, které jsou s to tlumit případný nepříznivý dopad nákazy afrického moru do spotřebitelských cen vepřového.

Průměrná cena kilogramu vepřové pečeně s kostí, který aktuálně stojí 115,80 koruny, by ve výhledu měla navzdory nákaze setrvat i ve zbytku roku pod úrovní 120 korun, drobný nárůst cen ke konci letošního roku ovšem vyloučit nelze.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a užijte si i svoji cestu k moři

Cesta jako cíl: Zkuste trochu netradiční způsob cestování a...

Chorvatský Split láká milovníky památek, fanoušky seriálu...

Naučná stezka Rozhlédni se, člověče vám ukáže Dolní...

Tip na výlet: Velikonoční trhy na rakouském zámku Schloss...

Dlouhé písečné pláže, průzračná voda a levné služby....

Levné a bezpečné tipy, jak zůstat na cestách ve spojení s...

Zavřít reklamu