Jak podraží maso na Vánoce?

Domácí 31. října 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Vepřové už do Vánoc příliš nepodraží. Navzdory africkému moru prasat. Příslušná čísla vydal ČSÚ. Zpráva se aměřuje zejména na trh s prasaty a selaty a na ceny vepřového.
Kdo rád na Vánoce vepřové řízky, nemusí se o jejich cenu příliš obávat / Pixabay

Tato zemědělská produkce nyní totiž prochází značnými výkyvy a nákaza africkým morem nedávno vyvolala obavy ze zdražení vepřového. Ve třetím čtvrtletí se v ČR nadále hluboce propadaly ceny jatečných prasat. Podobně jako ve druhém čtvrtletí byly meziročně nižší o takřka pětinu, konkrétně 19,7 procenta. Dochází přitom také k podstatnému snížení dovozu selat i živých prasat a zvyšování jejich vývozu.

Ve třetím kvartále se objem dovozu selat snížil o zhruba dvanáct procent, zatímco vývoz stoupl o 71 procent. Vývoz jatečných prasat, která vůbec nedovážíme, vzrostla o
bezmála čtvrtinu.

Česká republika tedy v souhrnu čelí spíše tlakům na pokles cen vepřového masa a navíc disponuje „rezervami“ potenciálně využitelnými při zesílení tlaků na růst cen vepřového. Existují tak silné faktory, které jsou s to tlumit případný nepříznivý dopad nákazy afrického moru do spotřebitelských cen vepřového.

Průměrná cena kilogramu vepřové pečeně s kostí, který aktuálně stojí 115,80 koruny, by ve výhledu měla navzdory nákaze setrvat i ve zbytku roku pod úrovní 120 korun, drobný nárůst cen ke konci letošního roku ovšem vyloučit nelze.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zamilovaná herečka Patricie Solaříková si užívá zimních radovánek v Rakousku

Leden je ideální čas pro první výsev některých zahradních...

Máte po babičce příbory z alpaky? Stačí pár účinných, a...

Připravte si kvašené zelí. Zásobárnu vitaminů na celou...

Ucpal se vám odpad? Zkuste tyto osvědčené pomocníky

Máte na zahradě bílou peřinu? Pak se radujte, protože...

Máte pejska? Pak nezapomínejte na důkladnou péči o jeho...

Zavřít reklamu