Babiš u nového primátora Prahy narazil

Domácí 13. listopadu 2018 | 04:13 — Ilona Cílková
Andrej Babiš má prozatím smůlu. Budoucímu pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi se nelíbí jeho nápad, aby v Praze vznikla tzv. vládní čtvrť.
Zámek s historickým parkem pochází zhruba z roku 1725 / Wikipedie

Vládní čtvrť měla na jednom místě soustředit úředníky z několika ministerstev nyní rozmístěných po metropoli. Babiš v pondělí na Twitter napsal, že by chtěl pozemky pro stavbu komplexu pro úředníky od města získat výměnou za zámek ve Veleslavíně. Hřib tento nápad odmítl.

„Mně osobně nepřijde úřednické městečko jako dobrý nápad. Potřebujeme udělat Prahu multicentrickou, což a priori vylučuje to, že budeme stavět monotematické čtvrti,“ řekl Hřib, čímž zopakoval argument řady odborníků. 

O možnosti postavit „úřednické městečko“ Babiš mluví delší dobu. Původně hovořil o lokalitě Letňan,  později prosazoval návrh postavit komplex v Holešovicích. To se nelíbilo zejména starostovi Prahy 7 a lídrovi Prahy Sobě Janu Čižinskému.

Babiš navrhl pozemky pro centrum směnit za veleslavínský zámek, který se měl původně na konci měsíce dražit. Ministerstvo kultury však stáhlo svůj ze zákona nezbytný souhlas s dražbou. Barokní památku pro stát spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a funguje v něm soukromé zdravotnické zařízení, kterému s koncem měsíce končí smlouva. Úřad zřejmě vypíše výběrové řízení na nového provozovatele.

Zástupci nové koalice opakovaně uvedli, že chtějí získat objekt do vlastnictví Prahy. Zámek s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal barokní zámek v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cizinky v Dubaji: Pravidla, která se vyplatí dodržovat a čemu by se ženy měly určitě vyhnout

Cizinky v Dubaji: Pravidla, která se vyplatí dodržovat a čemu...

Ze zasněženého Česka rovnou na vyhřáté pláže. Teď je...

Říční plavby Evropou se stávají obrovským hitem...

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný,...

Toužíte po šlechtickém titulu? Navštivte některý z...

Pár věcí za které na dovolené ušetříte, ale budete toho...

Zavřít reklamu