Jak si stojí politici u voličů: Komu lidé důvěřují nejvíce a kdo propadl?

Domácí 26. prosince 2018 | 04:02 — Ilona Cílková
Mezi představiteli parlamentních stran v prosinci 2018 občané nejčastěji vyjadřovali důvěru Andreji Babišovi, nejvyšší podíly nedůvěry se objevily v případě Tomia Okamury a Pavla Bělobrádka.
Kauza údajného únosu Andreje Babiše mladšího neměla na důvěru voličů žádný vliv / Shutterstock

V porovnání s listopadem 2018 mírně poklesla důvěra a vzrostl podíl nedůvěry u Tomia Okamury (shodně o 5 procentních bodů), naopak zvýšení podílu důvěry se objevilo v případě Jana Hamáčka (o 5 procentních bodů) a snížení podílu nedůvěřujících u Jaroslava Faltýnka (o 5 procentních bodů).

Silně medializované události posledního měsíce spojené s údajným únosem Andreje Babiše mladšího se do důvěry stranickým představitelům významně nepromítly.

CVVM v prosincovém šetření zjišťovalo, zda dotázaní důvěřují vybraným politikům. Předložený seznam obsahoval jména 18 čelných představitelů stran zastoupených v Poslanecké sněmovně PČR. Do výzkumu byli zařazeni politici s formálně nejvyššími stranickými funkcemi, tj. všichni předsedové stran a první místopředsedové.

U všech zkoumaných představitelů nedůvěra více či méně výrazně, avšak vždy statisticky významně převážila nad podílem vyjadřované důvěry. Mezi zkoumanými představiteli politických stran se relativně nejvyšší důvěře těší předseda hnutí ANO a současný premiér Andrej Babiš, jemuž důvěru v šetření vyjádřilo 38 % dotázaných při zřetelně nadpolovičním podílu nedůvěry (55 %).

Na druhém místě z hlediska výše podílu důvěry se umístil předseda Pirátů Ivan Bartoš, jemuž důvěřuje necelá třetina (32 %) občanů a polovina (50 %) mu naopak spíše nedůvěřuje.

Těsně za ním z hlediska podílu důvěry se umístili předseda ČSSD a zároveň ministr vnitra Jan Hamáček, kterému důvěřuje 27 % občanů a 49 % nedůvěřuje, a první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, jemuž důvěřuje 26 % a nedůvěřuje 48 % občanů.

Také předsedovi hnutí SPD Tomiu Okamurovi důvěřuje 26 % občanů, ovšem podíl nedůvěřujících v jeho případě je výrazně vyšší, dosahující úrovně bezmála dvou třetin.

V porovnání s předchozím výzkumem z listopadu 2018 bylo zaznamenáno jen velmi málo změn navzdory poměrně silným politickým turbulencím na vnitropolitické scéně v souvislosti s medializací kauzy údajného únosu Andreje Babiše mladšího a s tím spojeného pokusu opozice o vyslovení nedůvěry vládě.

Jedinými posuny, jež překročily rámec možné výběrové chyby, byly pokles důvěry a nárůst nedůvěry shodně o 5 procentních bodů v případě Tomia Okamury a naopak nárůst důvěry v případě Jana Hamáčka o 5 procentních bodů a pokles podílu nedůvěřujících u Jaroslava Faltýnka rovněž o 5 procentních bodů. 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Nový lovec exoplanet se chystá do vesmíru. Již brzy bude umístěn na oběžné dráze

Přivítejte jaro veselými květináči vyrobenými z PET lahví

Zapáchá vašemu pejskovi z tlamy? Může mít i vážný...

Nastěhoval se k vám krtek? Máme pár triků, jak jej dostat ze...

Zahradního jezírko potřebuje po zimě údržbu. Nezapomeňte...

Originální stojánek na notebook zabrání nebezpečnému...

Jak si vytvořit relaxační japonskou zahradu? Stačí pár...

Zavřít reklamu