Tak to je síla! Na trhu se objevil holicí strojek za stovku, který může i zabít

Domácí 14. ledna 2019 | 04:27 — Helena Malá
Na pultech českých obchodů se objevil holicí strojek, který pánům může při jeho užívání způsobit nejen velmi vážný úraz elektrickým proudem, ale i smrt. Výrobek z Číny lákal zákazníky na nezvykle nízkou cenu, a to 99 korun. Pokud máte tento produkt doma, je ve vašem zájmu ho vůbec neuvádět do provozu.
Další 1 fotografie v galerii
Pokud máte tento holicí strojek doma, raději jej vůbec nepoužívejte. Hrozí vám totiž vážný úraz elektrickým proudem i smrt. / ČOI

Na nebezpečný holicí strojek narazila Česká obchodní inspekce (ČOI) v prodejně smíšeného zboží v Chebu. Je to vůbec poprvé, co inspekce zakázala tento druh zboží.

„U holicího strojku Boli Razor RSCW-6008 chybí povinné značení, ale hlavně má i volně přístupné části, které jsou pod napětím, tím může dojít k vážnému úrazu elektrickým proudem,“ konstatoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Česká obchodní inspekce průběžně monitoruje výskyt nebezpečných výrobků na českém trhu. Nejčastěji se jedná o nebezpečné hračky, které jsou vážným zdravotním rizikem pro nejmenší děti. Na nebezpečný holicí strojek ale narazili inspektoři až nyní.

Přístroj má odnímatelnou dvojpólovou vidlici, která je součástí výrobku, slouží pro připojení do elektrické sítě a při nabíjení nemá předepsané rozměry, její kolíky nejsou opatřeny ochrannými návleky z izolantu. Při zasouvání vidlice do elektrické síťové zásuvky jsou přístupné „živé části“ výrobku pod napětím.

„Dotkne-li se spotřebitel přístupných ,živých´ částí dutinek kolíků vidlice, které budou pod napětím, může dojít k vážnému úrazu elektrickým proudem, který může mít za následek i smrt,“ upozornil Fröhlich.

Uvedený výrobek se navíc během provozu může porouchat takovým způsobem, že přístupové kovové části budou trvale pod napětím 230 V. Pokud se pak člověk holicího strojku dotkne, dojde k zásahu elektrickým proudem, což opět může skončit smrtí.

O tom, že výrobek není opatřen stanoveným označením CE a varovnou značkou dle normy: „není určeno do vlhkého prostředí“, už ani není třeba mluvit. U holicího strojku není ani návod a bezpečnostní instrukce v českém jazyce. Rovněž na výrobku nejsou uvedeny ani identifikační údaje výrobce a další povinné údaje.

Česká obchodní inspekce uložila okamžité stažení výrobku z trhu. Produkt byl nahlášen kontaktnímu bodu na Ministerstvo průmyslu a obchodu a informace o něm budou zveřejněny v systému RAPEX.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje sezónu

Nemůžete se dočkat sluníčka? Ostrov na jihu Evropy zahajuje...

Znáte Prýgl? Oblíbené přehrada vybízí ke sportu i rekreaci

Tunisko: Vychutnejte si teplé moře, památky, golf i...

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné...

Irsko: Neuvěřitelně zelená země, kterou si zamilujete na...

Tipy na skvělou dovolenou pro aktivní seniory

Zavřít reklamu