Superkoalice ANO, ČSSD, KSČM a SPD definitivně zpolitizovala státní správu, tvrdí politik

Domácí 28. ledna 2019 | 11:41 — Ilona Cílková
Vládní strany ANO a ČSSD s podporou komunistů a SPD přehlasovaly Senát a přijaly novelu zákona o státní službě, která podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše opět přináší neakceptovatelnou politizaci ministerstev a dalších úřadů státní správy.
S přijatou novelou zákona o státní službě Ivan Bartoš zásadně nesouhlasí / Piráti

To vše navzdory tomu, že vláda v minulosti slibovala státní službu otevřenou odborníkům. Podle Pirátů je nyní otevřená cesta k tomu, aby po každých volbách docházelo k přeobsazování klíčových úřednických míst. To může výrazně narušit systematičnost práce a vést k pravidelným personálním změnám po každých volbách.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš upozornil, že k politizaci státní správy docházelo již před přijetím zákona. „Zaměstnanci státní správy nás v několika případech kontaktovali a žádali o pomoc, jelikož dochází k nestandardním reorganizacím některých útvarů na ministerstvech. Tato oznámení nyní pečlivě vyhodnocujeme,“ konstatoval Bartoš s tím, že demoverzi toho, jak bude vypadat státní správa po zásahu hnutí ANO, bylo možné sledovat již v období první Babišovy menšinové vlády.

Už během tohoto půlročního období bez důvěry přišla na vrcholné pozice řada politicky vyhovujících lidí bez patřičné odbornosti, připomenul šéf Pirátů. Zároveň vláda mnoho nezávislých profesionálů odvolala.

„Přijatý zákon o státní službě obsahuje i návrh, který umožňuje odvolávání státních tajemníků na základě rozhodnutí ministra nebo vlády, čímž žene státní správu do područí vlády a jednotlivých ministrů. Je třeba podotknout, že odpovědnost za přijetí zákona leží též na bedrech vládní sociální demokracie,“ podotkl Bartoš. Dodal, že sociální demokraté svým hlasováním nastolili a zakonzervovali stav, který vládě Andreje Babiše umožní státní aparát využívat v prospěch svůj a politicky loajálních osob.„Superkoalice ANO, SPD, KSČM a ČSSD tak odevzdala státní správu do rukou premiéra Babiše doslova na hraní,“ uzavřel Bartoš.

Zákon nyní putuje k rukám prezidenta republiky. Ten v roce 2014 ostrými výroky v rádiu kritizoval služební zákon sociálně demokratické vlády, který zavedl pozice politických náměstků. Sněmovna tehdy přehlasovala veto prezidenta, který se poté obrátil na Ústavní soud. Ten mu dal částečně za pravdu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Indická sonda úspěšně dokončila přechod na oběžnou dráhu Měsíce. Zvládla tak nejsložitější manévr

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zbylou nať a bylinky nevyhazujte, v zimě se budou hodit pod...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Zavřít reklamu