Ministerstvo práce a sociálních věcí přišlo s nápadem, který vzbuzuje velké emoce

Domácí 03. února 2019 | 18:39 — Ilona Cílková
O bývalé ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové Tominové si europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) nic moc dobrého nemyslí. Prohlásil, že se domnívá, že její stupidní nápady snad ani nejdou překonat. Teď ale připustil, že se mýlil. Současné Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž podle něj přišlo s ještě stupidnějším nápadem.
Současné Ministerstvo práce a sociálních věcí chce dávat cizincům více peněz za stejnou práci / Česká televize

„Návrhy Marksové Tominové, že firmy mají chránit pracovníky před stresem, povinné genderové audity, rozšíření definice rodiny, oplodňování žen státem nebo povinný souhlas sousedů majiteli k pronájmu nemovitostí, byly opravdu výživné. Jak už jsem ale uvedl, nyní se zdá, že jsem se mýlil. Nově totiž přišlo MPSV společně s odboráři s ,geniální´ myšlenkou. Podle ní by kvalifikovaní pracovníci z Ukrajiny měli mít povinně zaručenou 1,2x vyšší mzdu, než mají čeští zaměstnanci na stejné pozici. Zdůvodňuje to tím, že jinak by Ukrajinci mohli konkurovat levnou pracovní silou,“ podotkl Zdechovský.

V praxi by to podle webu Aktualne.cz znamenalo, že například stavební a provozní elektrikář má zaručený příjem v páté platové třídě 19 850 korun, ale ukrajinský pracovník na tomto postu by pobíral nejméně 23 820 korun.

„Omlouvám se, ale nemohu pochopit logiku této myšlenky. Ano, na Ukrajině jsou nízké platy, průměrná mzda tam činí v přepočtu kolem šesti tisíc korun měsíčně, ale to není důvod je zvýhodňovat proti domácím pracovníkům. Stačí přece, aby měli na stejných pozicích srovnatelné výdělky jako Češi. My přece chceme preferovat domácí pracovníky před zahraničními a teprve tehdy, když nejsou, zaměstnat lidi z ciziny. Takhle to vypadá, že současná paní ministryně chce dát přednost uchazečům o práci ze zahraničí, a to je pro mě nepochopitelné,“vyjádřil svůj názor europoslanec.

Upozornil také na jednu důležitou věc. Každá právní norma musí zaručit princip rovnoprávnosti. Zákon, který nezajišťuje lidem a skupinám lidí stejné možnosti a některé z nich diskriminuje, nemůže obstát a stoprocentně by byl zrušen Ústavním soudem. „Navíc, chápal bych ještě tento návrh v momentě, kdy je v České republice nezaměstnanost 7 a více procent. Ale nikoliv nyní, když se pracovníků opravdu nedostává. Prostě je to další nesmyslná legislativa, která nejvíce ublíží malým a středním firmám,“doplnil Zdechovský.

Proto podle svých slov souhlasí s Hospodářskou komorou České republiky, která tento nesmysl odmítá. „Podobné návrhy jsou totiž cestou do ekonomických pekel. A pokud by se tento návrh schválil, tak přesně tam nás sociální demokraté s ANO 2011 a komunisty nasměrují,“ uzavřel Zdechovský.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne za srdce

Turistický ráj: Malebný kout naší vlasti, který vás chytne...

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí...

Dokonalé kousky ráje na naší planetě: To jsou pláže v...

Chystáte se na dovolenou do Chorvatska? Navštivte málo...

Chcete zažít jedinečnou dovolenou ve dvou? Zkuste místa, kde...

Skutečný klenot: Vydejte se na nejúchvatnější pobřeží...

Zavřít reklamu