Průzkum: Co považují Češi za největší hrozbu v letošním roce?

Domácí 05. února 2019 | 04:08 — Ilona Cílková
Češi do roku 2019 hledí obecně s optimismem. Za největší hrozbu považují nedostatek pitné vody. Vyplynulo to z průzkumu agentury Median.
Češi hledí do letošního roku s optimismem / Shutterstock

Očekávání od roku 2019 jsou celkově pozitivní: 44 % Čechů věří, že nadcházející rok bude lepší než ten minulý, a jen 13 % očekává zhoršení.

„Sledujeme posun k mírně optimističtějšímu výhledu, než v předchozích letech 2017 a 2016, kdy pozitivní vývoj očekávalo 39 % a 40 % respondentů a negativní v obou letech 14 %," uvádí agentura Median. Očekávání prý výrazně souvisí s hodnocením minulosti, takže může být extrapolací hodnocení roku 2018, kdy došlo k příznivému vývoji mezd v ČR i uklidnění některých globálních problémů (migrace, terorismus).

Výzkum také odhalil, že očekávání výrazně souvisí s věkem. Mezi lidmi do 45 let většina věří, že rok 2019 bude lepší než letošek, mezi lidmi nad 60 let očekává pozitivní změny jen 29 % lidí. Lidé z větších měst mají pozitivnější očekávání než respondenti z menších obcí a pozitivněji hledí do budoucna také pracovně aktivní lidé (možný vliv socioekonomického statusu i věku). Tyto trendy se za poslední roky významně nezměnily.

Mezi vůbec nejsilněji vnímané hrozby pro Evropu a kvalitu života v ní patří v současnosti ty spojené s životním prostředím – změna klimatu a její vliv na úrodu a migraci a také riziko nedostatku pitné vody. Pozornost veřejnosti k těmto jevům nejspíše přivedl abnormálně suchý rok 2018 a rozšíření povědomí o potenciální závažnosti tohoto problému pro Česko.

„V meziročním srovnání sledujeme, že některé hrozby ztrácejí na naléhavosti, zejména se umenšuje obava z útoků Islámského státu v Evropě. Loni tuto hrozbu označovalo za velmi závažnou 68 % lidí a dnes jen 53 %. Oproti minulému roku mírně poklesly i obavy z vlivu migrace na kulturu v Evropě," píše se ve zprávě agentury Median.

Význam jiných hrozeb naopak oproti minulosti roste. Lidé se tak více než dříve obávají hybridních útoků vedených z Ruska a Číny a eskalace konfliktů Ruska na východě Evropy, což může souviset s aktuálně zvýšeným napětím mezi Ruskem a Ukrajinou kvůli incidentům v Azovském moři.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda ze seriálu Ordinace v růžové zahradě se stane další hvězdou Tváře

Akvárium ocení nejen alergici. Stane se ozdobou každého...

Přemnožení hraboši a hryzci se stěhují do zahrad. Jak se...

Co dělat, když vám doma začne značkovat dospělý pes?

Malý noční hmyz ničí koberce, textil i nábytek. Jak se...

Zbylou nať a bylinky nevyhazujte, v zimě se budou hodit pod...

Srpen přeje hřibům, hlívě i bedlám. Podívejte se, kde je...

Zavřít reklamu