Strana požaduje speciální status v Evropské unii

Zahraniční 19. dubna 2017 | 02:50 — Ilona Cílková
Strana Sinn Féin požaduje speciální status Severního Irska v EU
Michelle O´Neillová (vlevo) se postavila proti brexitu / Shutterstcok

Katolicko-republikánská strana Sinn Féin, aktivní v Irské republice a v Severním Irsku, prohlásila, že před červnovými předčasnými parlamentními volbami, které včera ohlásila britská premiérka Theresa Mayová, bude vystupovat proti tzv. brexitu a bude prosazovat speciální status Severního Irska v EU.

„Sinn Féin se postavila proti brexitu, protože to bude pro irský lid, naši ekonomiku a naše veřejné služby katastrofální. Lidé na Severu v loňském referendu jasně hlasovali za svou budoucnost v Evropské unii. Theresa Mayová nás od té doby nehorázně ignoruje," uvedla Michelle O'Neillova, šéfka strany v Severním Irsku.

V Severním Irsku, které je součástí Spojeného království, podpořilo 56 procent voličů setrvání země v unii. Celkově však obyvatelé Spojeného království Velké Británie a Severního Irska odhlasovali 52 procentní většinou vystoupení země z EU. Londýn aktivoval článek 50 Lisabonské smlouvy koncem března.

Mayová ve středu požádá parlament, aby o jejím návrhu na předčasné volby hlasoval. Podle volebního zákona z roku 2011 musí parlament návrh premiérky odsouhlasit dvoutřetinovou většinou, na což bude potřebovat podporu opozice. Řádné parlamentní volby by se totiž v Británii měly konat až v roce 2020.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Texasu byl ukraden z akvária vzácný žralok. Nyní už je zpět a uzdravuje se

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...