Strana požaduje speciální status v Evropské unii

Zahraniční 19. dubna 2017 | 02:50 — Ilona Cílková
Strana Sinn Féin požaduje speciální status Severního Irska v EU
Michelle O´Neillová (vlevo) se postavila proti brexitu / Shutterstcok

Katolicko-republikánská strana Sinn Féin, aktivní v Irské republice a v Severním Irsku, prohlásila, že před červnovými předčasnými parlamentními volbami, které včera ohlásila britská premiérka Theresa Mayová, bude vystupovat proti tzv. brexitu a bude prosazovat speciální status Severního Irska v EU.

„Sinn Féin se postavila proti brexitu, protože to bude pro irský lid, naši ekonomiku a naše veřejné služby katastrofální. Lidé na Severu v loňském referendu jasně hlasovali za svou budoucnost v Evropské unii. Theresa Mayová nás od té doby nehorázně ignoruje," uvedla Michelle O'Neillova, šéfka strany v Severním Irsku.

V Severním Irsku, které je součástí Spojeného království, podpořilo 56 procent voličů setrvání země v unii. Celkově však obyvatelé Spojeného království Velké Británie a Severního Irska odhlasovali 52 procentní většinou vystoupení země z EU. Londýn aktivoval článek 50 Lisabonské smlouvy koncem března.

Mayová ve středu požádá parlament, aby o jejím návrhu na předčasné volby hlasoval. Podle volebního zákona z roku 2011 musí parlament návrh premiérky odsouhlasit dvoutřetinovou většinou, na což bude potřebovat podporu opozice. Řádné parlamentní volby by se totiž v Británii měly konat až v roce 2020.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás uchvátí svou atmosférou i jedinečnou architekturu

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Do Velké Británie po brexitu: Jak moc se cestování ztíží a...

Itálie není jen pizza, těstoviny a zmrzlina. Jaké další...

Za zdravím, turistikou a nejlepším vzduchem ve střední...

Úskalí cestovního pojištění: Jak zvládne rizikové sporty,...

Zavřít reklamu