Státy EU neratifikují obchodní dohodu s Británií, pokud příliš sníží daně

Zahraniční 23. dubna 2017 | 04:56 — Ilona Cílková
Členské státy Evropské unie po brexitu pravděpodobně neratifikují obchodní dohodu s britskou vládou, jestliže uvolní regulace a změní Spojené království na "Singapur na Temži". Uvedl to velvyslanec EU při Světové obchodní organizaci (WTO) Marc Vanheukelen.
Obchodní dohodu s Británií musí ratifikovat všech 27 států EU a 34 národních a regionálních parlamentů, které ji mohou zastavit. / Shutterstock

Obchodní dohodu s Británií musí ratifikovat všech 27 států EU a 34 národních a regionálních parlamentů, které ji mohou zastavit.

Britská premiérka Theresa Mayová opakovaně prohlásila, že raději neuzavře žádnou dohodu s EU, než by měla přistoupit na špatnou dohodu. Částečně i proto, aby měla volnost při stanovení konkurenceschopných daňových sazeb, které by lákaly zahraniční firmy a investory.

Pokud se však Londýn s Bruselem nedohodne, obchodní výměna mezi Británií a EU se začne řídit pravidly WTO. Tento scénář způsobí otřesy, zvláště v britských firmách, kterým se rozpadne síť dodavatelů, řekl Vanheukelen. Přechod na pravidla WTO bude totiž znamenat zavedení cla ve výši 10% na dovoz britského zboží do EU.

Vanheukelen připomněl, že nadcházející jednání o podmínkách brexitu budou vzhledem k více než 40 letům společné historie a 20.000 pravidel EU velmi komplikovaná. A bude to také bezprecedentní boj, protože obě stany budou, jako při každém rozvodu, prosazovat především své zájmy.

Poukázal také na velkou asymetrii ve vzájemné obchodní výměně, protože téměř 44% britského exportu směřuje do EU, zatímco opačně je to jen 15%.

Vláda v Londýně už sice začala debatu o obchodu se státy od Indie až po Filipíny, ale dokud je členem EU, nemůže s nimi uzavřít dohody.

Británie by přitom chtěla paralelně s jednáním o brexitu vyjednávat s EU i o obchodě. Brusel dal ale jasně najevo, že debata o volném obchodu může začít až poté, když odejde ze společného evropského bloku.

Brusel prostě stále nemůže rozhodnutí Británie "rozdýchat" a chová se poněkud hystericky!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující pláže Řecka

Užijte si dovolenou na plné pecky. Poznejte fascinující...

Jedinečná místa, která byste rozhodně neměli vynechat při...

Tyrolské parky: Tip pro aktivní cestovatele, kteří milují...

Navštivte dokonalý svět uprostřed Atlantiku. Pro Evropana...

Dovolená s nádechem nostalgie. Úchvatné pobřeží a...

Skvělý tip na aktivní dovolenou. Turistický ráj máme...

Zavřít reklamu