Napětí se stupňuje. Pokud Severní Korea zaútočí, USA jí nezůstane nic dlužná

Zahraniční 26. dubna 2017 | 05:38 — Ilona Cílková
Spojené státy by mohly zaútočit na KLDR, pokud severokorejská armáda napadne americkou vojenskou základnu, uskuteční zkoušku mezikontinentální balistické střely nebo jadernou zkoušku.
Strach z jaderného útoku je v této oblasti obrovský / Shutterstock

Prohlásila to v pondělí americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová. Diplomatka v rozhovoru pro zpravodajskou stanici NBC uvedla, že u jednoho z uvedených scénářů by prezident USA zakročil a rozhodl o dalších krocích. Podle jihokorejských činitelů existuje možnost, že Pchjongjang uskuteční svůj šestý nukleární test nebo první zkoušku mezikontinentální balistické střely v těchto dnech, kdy KLDR slaví 85. výročí založení své armády.

Haleyová ocenila snahu Číny, která na Severní Koreu vyvíjí nátlak, aby s provokacemi skončila. Zároveň zkritizovala vůdce KLDR Kim Čong-una a označila ho jako nestabilního a paranoidního vůdce.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pracuje na získání podpory pro kroky, které by vedly k zastavení jaderného a raketového programu Severní Koreje. Trump v této souvislosti v neděli hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pching a japonským premiérem Šinzóom Abem.

KLDR se desetiletí horlivě snaží vyrobit mezikontinentální balistickou střelu s jadernou hlavicí, schopnou zasáhnout severoamerický kontinent. Jen loni Pchjongjang uskutečnil dvě jaderné zkoušky.

Strach z jaderného útoku je v této oblasti obrovský. Vzrůstající napětí na Korejském poloostrově děsí například Japonce natolik, že se začínají připravovat na jadernou válku. Jak informovala agentura Reuters, poptávka po atomových krytech v posledních týdnech vzrostla hned desetinásobně. Obyvatelé země navíc hromadně skupují čističky vzduchu. To proto, že premiér Šinzó Abé varoval, že by mohla KLDR zaútočit sarinem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...