Analytik zhodnotil šance Le Penové na zvolení prezidentkou. Jak dopadla?

Zahraniční 06. května 2017 | 05:11 — Ilona Cílková
Šance Marine Le Penové na vítězství v druhém kole prezidentských voleb je méně než pětiprocentní, uvedl pro TASR francouzský analytik Florent Parmentier.
Vítězství Marine Le Penové je podle většiny analytiků velmi nepravděpodobné / Shutterstock

Podle Parmentiera nejednoznačný postoj k euru a hrozba, že z unie vystoupí, pokud se nezreformuje, dává Le Penové mizivou šanci na zvolení.

Podle analytika je v otázce eura Marine Le Penová ve složité situaci, protože je názorově proti Evropské unii. Euroskeptici ji v tomto názoru podporují, ale na druhé straně jsou tři čtvrtiny Francouzů za zachování jednotné evropské měny. Musela se vzdát plánu úplného opuštění eura, který má ve francouzském elektorátu malou podporu, aby zvětšila množinu svých možných voličů. Mnozí občané jejím plánům velmi nerozumí. Nechápou, jakou měnou by platili při běžných nákupech.

Z poražených kandidátů z prvního kola Le Penovou nikdo nepodpořil. Většina nejvěrnějších příznivců Jeana-Luca Mélenchona uvedla, že volit nepůjde, nebo vhodí do urny prázdný lístek. Ve druhém kole se očekává nižší účast než v prvním kole.

Šance Le Penové na výrazný nárůst preferencí jsou omezené, Macrona by mohla ohrozit pouze v případě, že by neúčast dosáhla přibližně 40 procent (historicky nejvyšší neúčast ve francouzských prezidentských volbách byla 31,1 procenta).

Vítězství Marine Le Penové je tak podle většiny analytiků velmi nepravděpodobné.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Filmový festival zahájen: Okouzlující Daniela Peštová ohromila Vary!

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...

Úžasné podtácky pod vaše skleničky vás nadchnou. Jsou z...

Ještě jste neořezali své ovocné stromy? Je nejvyšší čas!

Co se starými legínami? Upleťte si z nich polštář

Šlápli jste vedle s melounem? Známe triky, jak si vybrat ten...

Milujete rajčata? Uchovejte si z nich semínka na příští...