Merkelová se raduje tak okatě, že by měl být zbytek Evropy pořádně ostražitý

Zahraniční 09. května 2017 | 05:05 — Ilona Cílková
Podle německého tisku vítězství liberála Emmanuela Macrona nad kandidátkou krajní pravice Marine Le Penovou v prezidentských volbách zabránilo nemyslitelnému a předešlo noční můře Francouzů.
Kdo bude řídit Francii? Macron nebo Merkelová? / Shutterstock

Evropa si prý může vydechnout. „Noční můra se nestala skutečností a pravicová extrémistka se nenastěhovala do Elysejského paláce. Západní svět a Evropa byly ušetřeny dalšího politického zemětřesení po brexitu a Trumpovi," píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Vítězství devětatřicetiletého Macrona vítá jasnými slovy také list Süddeutsche Zeitung, podle kterého výsledek odvrátil katastrofu. I tento list upozorňuje na negativa a možné potíže. Výsledek Le Penové je podle něj výrazný a její Národní fronta je nyní pevnou a běžnou součástí politického systému. „Tato normalizace je nebezpečná," konstatuje deník.

„Byl to ale večer radostný pro Francii i pro Evropu. Macron má pět let času. Když ale  nebude mít úspěch, bude se Evropa v květnu 2022 obávat ještě mnohem více než v neděli," míní deník.

Také podle serveru Spiegel Online má nyní Macron pět let času, aby se mu podařila obnova Francie a zachrana Evropy. Vítězství Macrona je podle něj začátkem nové éry francouzské politiky.

Podle německé kancléřky Angely Merkelové je nový prezident Macron nositelem naděje pro miliony Francouzů i mnoho lidí v Německu a v Evropě. Merkelová nepochybuje o tom, že se jí s ním bude dobře spolupracovat. „Velkolepý úspěch Emmanuela Macrona mě velmi těší a už v neděli jsem mu gratulovala," řekla Merkelová na tiskové konferenci v Berlíně.

Německo a Francie jsou podle ní osudově spjaté, a Berlín je i proto připraven Paříž podporovat. Důležité podle ní je, jak se Macronovi bude dařit v oblastech jako je růst hospodářství, snižování nezaměstnanosti či integrace přistěhovalců.

Merkelová se z vítězství Macrona raduje natolik hlasitě, že by zbytek Evropy měl zvýšit svou ostražitost. Zejména hodně podobný náhled obou politiků největších unijních zemí na imigrační politiku, nevěští pro zbývající evropské země nic dobrého!

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

Do Vietnamu se můžete vydat za sedmým divem světa

5 důvodů, proč vyrazit do Bulharska: Do země, kde se vrtí...

Cestovatelská NEJ pro milovníky výšek, velkoměstského...

Dejte si pozor na změny v pravidlech silničního provozu ve...

Dovolená pro romantiky: Je libo stylový nocleh na hradě nebo...

Jak procestovat Čínu co nejlevněji? Nádhernou přírodu i tep...