Dalším cílem budou Američané, vyhlašuje Severní Korea

Zahraniční 31. srpna 2017 | 04:47 — Ilona Cílková
Severokorejská média označila úterní test rakety za předzvěst dalších vojenských kroků v Pacifiku. Následujícím cílem prý může být oblast kolem ostrova Guam a tamní základny USA.
Pchjongjang vyzkoušel první raketu, která přeletěla Japonsko. Následujícím cílem může být Guam / Shutterstock

Pchjongjang vyzkoušel první raketu, která přeletěla Japonsko a poté dopadla do moře.

Test rakety středního doletu, podle tamních úřadů typ Hwasong-12, prohloubil napětí mezi komunistickým režimem a USA spolu s jejich spojenci – Japonskem a Jižní Koreou. „Všechny možnosti jsou na stole,“ komentoval šéf Bílého domu Donald Trump úterní krok Pchjongjangu.

Spuštění střely bylo podle severokorejských státních médií „prvním krokem vojenské operace v Pacifiku a jasnou předehrou k obsazení Guamu“. Úřady na ostrově ale současná bezpečnostní opatření nehodlají měnit.

Očekávaná kritika vůči dalšímu severokorejskému testu zazněla na půdě OSN. Rada bezpečnosti úterní odpálení rakety do Tichého oceánu odsoudila, další sankce proti komunistickému režimu ale neoznámila. Poslední schválené sankce tvrdě zasáhly hlavně obchodní vazby mezi Čínou a KLDR – konkrétně uhlí, rudy a další suroviny.

Vypuštění rakety středního doletu, která přeletěla Japonsko, označila rada za „pobuřující“ hrozbu. Zároveň vyzvala Pchjongjang, aby ustal v dalších raketových pokusech a vzdal se také svých jaderných zbraní a jejich dalšího vývoje.

Ve svém prohlášení patnáctičlenná bezpečnostní rada uvedla, že je zcela nezbytné, aby Severní Korea přijala okamžité a konkrétní kroky ke snížení napětí. Sama se zavázala k „mírovému, diplomatickému a politickému řešení“. Ostatní státy světa vyzvala, aby uplatňovaly dosavadní sankce.

Podle Reuters členové RB OSN s právem veta, tedy Rusko a Čína, tradičně odmítají podporovat další sankce, když KLDR nepoužije při svých zkouškách raketu dlouhého doletu či jadernou bombu.

Rada naposledy jednomyslně schválila návrh USA na uvalení nových tvrdých sankcí na Severní Koreu 5. srpna poté, co KLDR vyzkoušela dvě mezikontinentální rakety. Na základě těchto dosud nejtvrdších sankcí může Pchjongjang přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Natálie Grossová roste do krásy! Mladá zpěvačka předvedla postavičku v bikinách

Nechejte rozkvést své staré boty a zasaďte do nich třeba...

Vyčarujte si v bytě novou stěnu pomoci ubrousků nebo...

Triky, na co všechno se vám hodí ústní voda. Od teď už...

Dělají vám vrásky na čele starosti, kam s mazlíčky v době...

Chováte koi kapříky? V létě jim může hrozit i úpal

Chybí vám miska na party? Vyrobte si ji z konfet nebo...