Merkelová čekala víc, přesto je spokojená. Vítěz je někdo úplně jiný

Zahraniční 25. září 2017 | 04:12 — Ilona Cílková
Německé parlamentní volby vyhrála podle odhadů konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové, i když značně oslabila. Třiašedesátiletá kancléřka podle všeho zůstane v čele vlády.
Třiašedesátiletá Merkelová podle všeho zůstane v čele vlády / Shutterstock

S odstupem druhá skončila dosud koaliční sociální demokracie (SPD), která se okamžitě rozhodla pro odchod do opozice. Ze třetího místa míří do Spolkového sněmu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD).

„Samozřejmě jsme doufali v lepší výsledek, to je jasné“ přiznala Angela Merkelová před svými příznivci. Přesto se její konzervativní unii podařilo dosáhnout svého cíle: „Můžeme vytvořit vládu a nikdo ji nemůže vytvořit proti nám.“ Nyní Merkelová hodlá „dobrou politikou zbavit lidi starostí a strachu“ a získat zpátky voliče, kteří letos dali hlas krajně pravicové Alternativě pro Německo.

„V uplynulých měsících jsme bojovali za Německo, v němž budeme žít dobře a rádi. Ale je potřeba, aby tomu tak bylo i za pět nebo deset let. K tomu patří postarat se o ekonomický blahobyt. Samozřejmě je třeba, aby držela pohromadě Evropská unie, abychom budovali silnou Evropu. K tomu patří boj s ilegální migrací, boj s příčinami útěku i hledání legálních cest,“ naznačila svá témata pro příští měsíce Merkelová.

Předseda SPD Martin Schulz označil dnešek za „hořký den“ pro sociální demokraty. Strana podle něj nedosáhla vytyčených volebních cílů. Ve Spolkovém sněmu chtějí sociální demokraté v nadcházejících čtyřech letech bojovat za své hodnoty - demokracii, toleranci a respekt - ovšem už v roli opozice, kam po historickém debaklu odcházejí.

Souboj o třetí místo jasně vyhrála Alternativa pro Německo, která bude první pravicově populistickou stranou ve Spolkovém sněmu. Ve volebním štábu strany vypukl okamžitě po oznámení prvních odhadů jásot. „Poženeme je a vezmeme si svou zemi zpátky,“ slíbil jeden z volebních lídrů AfD Alexander Gauland.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou

Vyrobte svému pejskovi parádní pelíšek. Stačí vám k tomu...