Hlavní důvod krize mezi Spojenými státy a Severní Koreou?

Zahraniční 30. září 2017 | 05:03 — Ilona Cílková
Co stojí za zvyšováním napětím mezi Spojenými státy a KLDR? Podle analytiků si oba lídři vzájemně nerozumí.
Washington a Pchjongjang se prý navzájem nechápou / Shutterstock

Americký prezident Donald Trump znovu varoval Severní Koreu před ničivou vojenskou operací. Spojené státy se také rozhodly uvalit na Pchjongjang nové sankce, které mají postihnout finanční sektor. Analytici varují, že další eskalace sporu by mohla vést až k vážnému vojenskému konfliktu.

„Pokud se rozhodneme pro vojenskou možnost, bude ničivá. To vám můžu říct. Ničivá pro Severní Koreu,“ slíbil Donald Trump. Americké satelity zaznamenaly přesun severokorejských letadel s cílem posílit obranu východního pobřeží. Zřejmě jde o reakci na přelet amerických bombardérů.

Administrativa zároveň uvalila další sankce na severokorejské banky a 26 jednotlivců, kteří režimu pomáhají i zvenčí. „Potřebujeme zvýšit sankční tlak, mnohem větší nasazení v OSN, spolupracovat s Číňany a co nejlépe navázat spojení se Severokorejci, pokud to vůbec jde,“ říká bývalý americký diplomat Daniel Fried. Během své diplomatické kariéry měl na starosti právě sankce. Podle něj stále existuje prostor vyhnout se střetu.

Sue Mi Terryová se Severní Koreou zabývala v CIA. V takto izolované zemi je prý téměř nemožné mít své agenty. „Problém s touto vyhrocenou rétorikou je ten, že vždy zvyšuje riziko špatného odhadu, kdy si Kim Čong-un může myslet, že jeho směrem přichází útok, i když ve skutečnosti tomu tak není. Pak bude vojensky jednat. A to může eskalovat ve větší konflikt,“ tvrdí analytička.

Nejen podle ní se Washington a Pchjongjang navzájem nechápou. Svědčí o tom možná i další zpráva, podle které se Severokorejci pokoušejí navázat kontakt s různými americkými analytiky, aby rozluštili, co přesně prezident Trump svým postojem myslí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tatrovky paří ke špicce náročných dálkových soutěží. Poradí si i v extrémních podmínkách

Co byste nikdy neměli dávat do mikrovlnky. Jen příbory to...

Se škůdci pokojových rostlin lze účinně bojovat i...

Udržovat matraci v čistotě by měla být samozřejmost....

Připravte se na jaro. Vyrobte si hnojivo, které vám zajistí...

Pěstování minikiwi je překvapivě jednoduché. Zasaďte si...

Ušetřete peníze a vyrobte si tablety do myčky doma. Vyjdou na...

Zavřít reklamu