Teroristé připravovali druhé 11. září. Chtěli odpálit Times Square

Zahraniční 08. října 2017 | 04:29 — Ilona Cílková
Minulý měsíc proběhlo 16leté výročí teroristického útoku 11. 9. 2001. Jeho patnáctileté výročí v roce 2016 mohlo být „oslaveno“ velmi brutálním způsobem – uspořádáním dalšího podobně masivního útoku připravovaného stoupenci IS.
Cílem teroristů se mělo stát Times Square / Shutterstock

Cílem měla být populární manhattanská křižovatka Times Square, koncertní haly či stanice metra, představil zmařený plán prokurátor Joon Kim.

Jeho strůjci byli 19letý Kanaďan Abdulrahmán El Bahnasawy, 19letý občan USA žijící v Pákistánu  Talhem Haroonem a Russell Salic, 37letý ortopedický chirurg operujících na Filipínách. Tajný agent, vydávající se za online příznivce IS, s nimi na jaře přišel do kontaktu. El Bahnasawy neskrýval, že chce uskutečnit  během svatého islámského měsíce Ramadánu (v té době mezi červnem a červencem 2016) nové 11. září.  

Prokurátoři uvedli, že Bahnasawy a Haroon identifikovali linky metra 4/5/6/7 a populární bulvár Times Square jako ideální cíle. „NY (zkratka New Yorku) musí padnout. Je to nutnost,“ napsal agentovi Bahnasawy.

Haroon zase řekl agentovi, že metro je ideální cíl, protože mohou zastřelit tolik lidí, kolik budou moci před tím, než si navléknou sebevražedné vesty. „Když nám dojdou kulty, necháme vesty vybuchnout,“ napsal.

Bahnasawy též zkoumal nadcházející koncerty a snažil se najít takový, který by byl daleko od policie. Svou touhu střílet na koncertech vysvětloval tím, že tam mohou zabít spoustu lidí. „Potřebujeme jen zbraně v našich rukách," řekl Bahnasawy. „Tak to udělali ti pařížští kluci," dodal s odkazem na sérií masakrů v Paříži 2015. Nicméně, Bahnasawy chtěl využít i bombu, jenž plánoval umístit do Crossroads of the World (první velké americké nákupní středisko) v Los Angeles. Podle prokurátorů koupil materiály pro výrobu bomby v Kanadě, zatímco Haroon se údajně setkal s expertem na výbušniny v Pákistánu.

Přibližně ve stejnou dobu oba údajně mluvili se Salicem, přezdívaným  jako „doktor", o získání peněz na provedení útoku. Salic, který byl aktivně na sociálních médiích vyjadřujících sympatie IS, poslal agentovi 423 dolarů, aby pomohl zaplatit za útoky, jenž se měly uskutečnit 11. května 2016, a řekl agentovi, že v budoucnu pošle další částky. Salin měl napsat, že pro něj bude velkým potěším, jestliže budu zmasakrování New Yorčané. Sám chtěl uspořádat teroristický útok, pokud by nemohl odejít do Sýrie.

Bahnasawy byl zatčen, když odletěl do New Jersey s návrhy na provedení útoků v květnu 2016, nyní je ve vazbě. V říjnu 2016 přiznal, že je vinný z terorismu. Haroon byl zatčen v Pákistánu v září 2016, Salic v dubnu letošního roku. Zatímco údajné spiknutí bylo odhaleno a přerušeno již před několika měsíci, vyšetřovatelé nebyli ochotni ohlásit jeho existenci až do pátku, zčásti proto, že se pokračovalo v hledání dalších možných teroristických spojení.

„Nejnáročnější a nejtěžší rozhodnutí, která jsou učiněna v těchto vyšetřováních, je nalezení rovnováhy - mezi ochranou integrity vyšetřování a umožněním veřejnosti znát důležité informace, které potřebují k tomu, aby zjistily, zda se cítí nebo necítí bezpečně na určitém místě konání, " ozřejmuje bývalý speciální agent FBI J.J. Klaver důvody tak pozdního zveřejnění zpráv.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jennifer Lopez v celé své kráse: V plavkách předvedla fantastikou postavičku!

Nedaří se vašemu vánočnímu kaktusu? Možná děláte tuhle...

Milujete svítící dýně? Vyrobte si tuto dekoraci z balonku a...

Dáváte hřiby do mrazáku? Tak pozor na častou chybu, kterou...

Začíná období sázení vřesu. Pokud o něj budete správně...

Zpříjemněte si večery vlastnoručně vyrobenou vonnou lampou

Vyrobte svému pejskovi parádní pelíšek. Stačí vám k tomu...