Expremiér označil střet s cizinci za sociální bombu, která hrozí explozí

Zahraniční 06. února 2018 | 04:46 — Ilona Cílková
Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním interview tento 81letý pravicový politik označil migranty za sociální bombu, která hrozí explozí.
Italský expremiér Berlusconi označil střet s cizinci za výsledek neřízené migrace / The Telegraph

Připojil se tak ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu Matteu Salvinimu, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace. Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útok Itala na cizince tmavé pleti ve městě Macerata. 

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630 tisíc migrantů, z nichž jen asi 30 tisíc mělo podle něj právo dostat azyl. „Těch ostatních 600 tisíc je sociální bomba připravená explodovat,“ řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.

Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120 tisíc lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200 tisíc migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

Na Berlusconiho slova o „sociálních bombě“ reagoval v pondělí italský expremiér (2014-2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země unie, kam uprchlík vstoupí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte úžasný ostrov, který byl objeven jako jeden z posledních na naší planetě

Poznejte úžasný ostrov, který byl objeven jako jeden z...

Ráj moderních turistů: Objevte krásy donedávna zapovězené...

Nebezpečná letiště: Tady naskakuje husí kůže i zkušeným...

Jedna z nejkrásnějších zemí Evropy se může pochlubit...

Dechberoucí scenérie a nádherná příroda. U našich sousedů...

Navštivte kouzelný stát, který tu už za pár desítek let...

Zavřít reklamu