Expremiér označil střet s cizinci za sociální bombu, která hrozí explozí

Zahraniční 06. února 2018 | 04:46 — Ilona Cílková
Italský expremiér Silvio Berlusconi měsíc před parlamentními volbami přilil olej do ohně v kampani, k jejímž hlavním tématům se bezpochyby řadí migrace. V televizním interview tento 81letý pravicový politik označil migranty za sociální bombu, která hrozí explozí.
Italský expremiér Berlusconi označil střet s cizinci za výsledek neřízené migrace / The Telegraph

Připojil se tak ke svému koaličnímu kolegovi, předsedovi Ligy severu Matteu Salvinimu, který o víkendu označil střety mezi Italy a cizinci za výsledek neřízené migrace. Oba politici, kteří spolu s několika dalšími menšími stranami tvoří koalici s velkou šancí na vítězství v nadcházejících volbách, reagovali bezprostředně na sobotní útok Itala na cizince tmavé pleti ve městě Macerata. 

Berlusconi v nedělním televizním rozhovoru řekl, že předchozí levicová vláda pustila během čtyř let do Itálie na 630 tisíc migrantů, z nichž jen asi 30 tisíc mělo podle něj právo dostat azyl. „Těch ostatních 600 tisíc je sociální bomba připravená explodovat,“ řekl v neděli Berlusconi. Zároveň uvedl, že bezpečnost bude prioritou případné vlády jeho koalice.

Podle agentury Reuters dostalo v posledních čtyřech letech v Itálii azyl téměř 120 tisíc lidí. Nyní v uprchlických centrech po celé zemi žije asi 200 tisíc migrantů, kteří čekají na výsledek své žádosti.

Na Berlusconiho slova o „sociálních bombě“ reagoval v pondělí italský expremiér (2014-2016) a předseda Demokratické strany Matteo Renzi. Ten Berlusconimu připomněl, že to byl právě on, kdo jako premiér v roce 2003 přistoupil na dublinskou úmluvu EU, podle níž musí žádost o azyl migrantů projednat první země unie, kam uprchlík vstoupí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Jak cestovat v pohodě a bez stresu

Největší rakouský skiareál mimo Alpy. Hochficht je na skok...

Jakou strategii použít při rezervaci hotelu, abyste dosáhli...

Leden ve Špindlu ve znamení skvělého lyžování, nízkých...

Singapur láká stále více Čechů. Kdy je nejlepší čas na...

Kdy je nejlepší čas na návštěvu Vietnamu a co vás v této...

Zavřít reklamu