Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn jako špion komunistů?

Zahraniční 17. února 2018 | 04:30 — Ilona Cílková
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn, kterého bulvární list The Sun nařkl ze spolupráce s československou Státní bezpečností, patrně nevěděl, s kým se setkává.
Předseda britských labouristů Jeremy Corbyn patrně nevěděl, s kým se setkává / The Sun

Nebyl veden jako spolupracovník Státní bezpečnosti. Podle Světlany Ptáčníkové, ředitelky Archivu bezpečnostních složek, který má materiály ke Corbynovi k dispozici, z dokumentů „nijak nevyplývá, že by věděl, že se stýká s rozvědčíkem“. 

Corbyn se s rozvědčíkem vedeným pod jménem Jan Dymič sice sešel, považoval ho ale za diplomata. Ptáčníková řekla, že označení „špion komoušů“, které list použil, rozhodně neodpovídá skutečnosti. „Pan Corbyn nebyl vedený jako spolupracovník a ani to z materiálů nijak nevyplývá,“ uvedla. 

Archiváři, kteří dokumenty k této záležitosti nyní studují, našli podle ní naopak indicie, které naznačují, že si Státní bezpečnost dávala dobrý pozor na to, aby Corbyn neodhalil, s kým se schází. V materiálech je totiž uvedena zmínka, že rozvědčík má dbát, aby výdaje nebyly příliš vysoké a nevzbudily podezření.

Jméno Jan Dymič, pod kterým rozvědčík vystupoval, je falešné, ve skutečnosti se dotyčný rozvědčík jmenoval jinak. Podle Ptáčníkové to bylo obvyklé, rozvědčíci oficiálně pracovali na zastupitelských úřadech v zahraničí. Tento byl tajemníkem velvyslanectví a s Corbynem se setkával patrně z této funkce. V roce 1989 byl z Velké Británie vypovězen.

Přehled pracovníků rozvědky, který je dostupný na webu Ústavu pro studium totalitních režimů, uvádí pod jménem Dymič Jána Sarkocyho. Byl zařazen jako třetí tajemník federálního ministerstva zahraničních věcí. V kolonce legalizační agenda má uvedeno "mírové hnutí". Do Londýna podle přehledu nastoupil v květnu 1986, skončil v červnu 1989. 

Podle bulvárního listu The Sun, který článek s titulkem „Corbyn a špion komoušů“ zveřejnil ve čtvrtek na titulní stránce svého tištěného vydání, se tehdejší labouristický poslanec Corbyn setkal s agentem československé tajné služby nejméně třikrát. Dvě setkání se údajně uskutečnila v britském Parlamentu.

Mluvčí labouristů potvrdil, že se současný lídr parlamentní opozice Corbyn v 80. letech několikrát setkal s československým diplomatem. Podle mluvčího ale netušil, že jde o agenta Státní bezpečnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

NASA odstartovala průlomovou misi. Sonda Parker míří vstříc slunečnímu žáru

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...

Je vám horko? Vyrobte si vlastní klimatizaci, která skutečně...