Na první pohled neschopný chlapík. Přesto ho milují celé generace

Zahraniční 24. února 2018 | 04:16 — Ilona Cílková
Uválený baloňák, umolousaný zbytek doutníku, malý zápisník a nekonečné množství zdánlivě přihlouplých otázek. Na první pohled neschopný chlapík. Přesto je poručík Columbo sedmou nejlepší televizní postavou všech dob, alespoň podle prestižního amerického časopisu TV Guide.
Uválený baloňák a ještě jedna otázka / Wikipedie

První epizoda veleúspěšného seriálu byla odvysílána 20. února 1968, tedy přesně před 50 lety.

Když dorazí v rozpadajícím se kabrioletu na místo činu, nikoho ani nenapadne, že by tenhle roztržitý chlapík v pomačkaném baloňáku a ošuntělých polobotkách mohl vyřešit vraždu. První dojem však klame. Ve skutečnosti je mistrem svého oboru. A seriál, kterému dominuje, převrátil na hlavu celý žánr detektivních zápletek.

Na tomhle seriálu je nejzajímavější, že převrátil schéma detektivek. Na začátku každé epizody se dozvíme, kdo a jak spáchal zločin. A jde v podstatě jenom o to mu to dokázat.

Divák sice zná vraha od samého začátku, pro kávu by si ale raději odskakovat neměl. Jinak by mu mohla uniknout ona zásadní maličkost, na níž Columbo nakonec usvědčí i pachatele s vysoce nadprůměrným IQ. Vtip seriálu dodává i fakt, že Columbo, který působí jako úplně obyčejný člověk, se většinou dostává do křížku se zástupci společenské smetánky.

Ve vrahovi často zpočátku podporuje jeho dojem, že je nepolapitelný, a občas ho dokonce nechá „pomáhat“ mu s případem. Jenomže jde jen o další z jeho psychologických kousků, jako když například při napjaté konverzační situaci najednou odvrátí pozornost na něco úplně jiného anebo se vzápětí po odchodu vrátí se slovy: „ A ještě jedna věc…“.

Roli skromného poručíka, který nenosí zbraň a rád přizná nějaký svůj nedostatek, nezapomenutelným způsobem ztvárnil americký herec Peter Falk. Právě on vdechl poručíkovi Columbovi onu osobitou tvář, i když po letech přiznával: „Mám se od něj ještě hodně co učit“.

Zatímco okolnosti nápaditých mordů se v seriálu objasní, záhadou dodnes zůstává paní Columbová, o níž se snad v každém díle mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl. Přes nesouhlas tvůrců původního seriálu se sice v roce 1979 na obrazovkách objevila série nazvaná Paní Columbová, ale nebyla příliš úspěšná a skončila už po 13 dílech.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně prodražit. Na co si dát pozor?

Fenomén Airbnb: I levné bydlení se vám může pořádně...

Navštivte nejkrásnější místa a zákoutí Krakova....

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní...

Nezapomenutelný zážitek: Objevte kouzlo liduprázdné zěmě,...

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo...

Prodlužte si léto. Krásné pláže, teplé moře i starověké...