Fico to má nahnuté. Slovenská vláda se po vraždě novináře otřásá v základech

Zahraniční 03. března 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Do bratislavských ulic se v pátek chystají tisíce lidí, chtějí uctít památku zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny, zároveň ale chtějí vyjádřit nesouhlas s vládou Roberta Fica.
Slovenská vláda se otřásá v základech / Facebook

Slovenské vládě hrozí další rezignace v souvislosti s vyšetřováním případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Koaliční strana Most-Híd žádá odstoupení ministra vnitra. Oznámil to její lídr Béla Bugár s tím, že počkají na reakci strany premiéra Roberta Fica Smer.

Server Aktuality.sk pak ale situaci upřesnil. Ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) údajně premiérovi Robertu Ficovi dala sedm dní, aby ministra vnitra Roberta Kaliňáka odvolal, jinak odchází sama z vlády. Žitňanská přitom vychází dlouhodobě v průzkumech jako nejoblíbenější a nejdůvěryhodnější členka Ficova kabinetu.

O tom, že zvažuje odchod z vlády v souvislosti s vraždou Jána Kuciaka, se mluví už delší dobu. Žitňanská je přitom ze strany Most-Híd a její odchod by mohl znamenat výrazný rozkol mezi koaličními stranami. V předešlých dnech už rezignoval ministr kultury, který se podle svých slov nedokázal smířit s tím, že během jeho působení někdo zavraždil novináře.

Samotný Most-Híd jednal ve čtvrtek několik hodin o tom, zda zůstat ve Ficově vládě. Zatím zůstává. Jednou z jeho podmínek je zapojení mezinárodních vyšetřovatelů do případu Jána Kuciaka.

„Právě proto, aby vyšetřování bylo důvěryhodné a nezávislé, je potřeba rozšířit vyšetřovací tým a zapojit do něj mezinárodní vyšetřovatele z různých zemí. Pokud by pro to byly nějaké legislativní překážky, tak jsme ochotni okamžitě přijmout ve zkráceném legislativním řízení změnu, která by to umožnila,“ sdělil předseda strany Béla Bugár. 

Dodal, že to není tím, že by jeho strana nevěřila slovenským kriminalistům a slovenské policii, ale uvědomuje si společenské napětí. Pokud by tedy mělo něco vzbuzovat nedůvěru v řádné vyšetření tragické smrti dvou lidí, musí se to podle něj řešit. I proto žádá odchod ministra vnitra Roberta Kaliňáka.

Slovenská koalice se skládá ze tří stran. Kromě Mostu-Híd a premiérovy strany Smer ji tvoří ještě Slovenská národní strana, kterou vede šéf parlamentu Andrej Danko. Od této partaje nezaznělo od zjištění tragické události zatím nic. V tuto chvíli budoucnost vlády řeší zřejmě jen dvě strany.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu