Britská premiérka chce hlubší a širší dohodu s EU

Zahraniční 04. března 2018 | 04:40 — Ilona Cílková
Britská premiérka Theresa Mayová chce mít budoucí dohodu mezi Londýnem a Evropskou unií o vzájemných vztazích „širší a hlubší“ než jakoukoliv jinou smlouvu o volném obchodu, jaké nyní ve světě existují.
Mayová chce, aby byl i v obchodu vzájemný vztah založen na něčem více, než je prostá transakce / Česká televize

„Věřím, že je to dosažitelné. Je to v zájmu EU i v zájmu našem a my máme jedinečný výchozí bod, neboť na začátku už máme stejné zákony a pravidla,“ chystá se říct britská premiérka ve vystoupení. Podobně se vyjadřovala už loni ve svém projevu ve Florencii. 

Ostatních 27 zemí EU i unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier v minulých týdnech opakovaně žádali, aby britská strana přesněji specifikovala, jak si budoucí vztahy po brexitu a po případném následném přechodném období představuje. Sedmadvacítka chce svůj vlastní pohled na stejnou otázku schválit na summitu na konci měsíce, ať už z Londýna jeho pohled uslyší, nebo ne. 

Mayová chce, aby stejně jako v bezpečnostní oblasti byl i v obchodu vzájemný vztah založen na něčem více, než je prostá transakce. Británie a EU by podle ní měly vzájemně podporovat své zájmy. Spojené království se mimo Unii chce profilovat jako zastánce volného obchodu založeného na vysokých standardech.

Budoucí dohoda s EU však podle Mayové bude muset například respektovat, že Britové v referendu o vystoupení z EU v roce 2016 hlasovali pro převzetí kontroly nad vlastními hranicemi, zákony a financemi. Zároveň se však nehlasovalo o tom, že by země chtěla odtažité vztahy se svými partnery, hodlá zdůraznit premiérka.

Nová dohoda bude podle ní muset být trvalá a sepsaná tak, aby se nemuselo po krátké době vyjednávat znovu. Bude muset chránit pracovní místa a bezpečí lidí v Británii, ale zároveň odpovídat tomu, jaká Británie je – moderní, otevřená, hledící dál, tolerantní a evropská demokracie.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Texasu byl ukraden z akvária vzácný žralok. Nyní už je zpět a uzdravuje se

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...