Vláda neodpovídá tomu, co chtějí občané. Lídr opozice se vyslovil pro předčasné volby

Zahraniční 09. března 2018 | 04:41 — Ilona Cílková
Předčasné volby jsou podle lídra slovenské opozice Richarda Sulíka jediným řešením vzniklé politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.
Předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík / Aktuality.sk

Předseda nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Sulík to řekl novinářům po čtvrteční schůzce s prezidentem Andrejem Kiskou, který dříve v tomto týdnu zahájil konzultace se zástupci parlamentních stran. 

„Jsme přesvědčeni, že dnešní vláda a složení parlamentu neodpovídají tomu, co chtějí občané. Jsme přesvědčení, že nejférovější řešení jsou předčasné volby, aby voliči řekli, jakou vládu si přejí," uvedl Sulík. Dodal, že by uvítal co nejdřívější termín parlamentních voleb.

Už ve středu Kiska hovořil se zástupci opozičních hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO), jakož i Jsme rodina-Boris Kollár, kteří se rovněž vyslovili pro předčasné volby. Pozvánku na schůzku s hlavou státu dostaly také vládní koaliční strany. Naopak prezident nepozval k jednání zástupce krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko bývalého hejtmana Banskobystrického kraje Mariana Kotleby, vůči které se Kiska dlouhodobě vymezuje. 

Zkrácení volebního období současné koaliční vlády premiéra Roberta Fica, která nastoupila do úřadu před dvěma lety, by muselo podpořit nejméně 90 z celkového počtu 150 poslanců. Touto třípětinovou většinou koalice ani opozice samostatně nedisponují. Hlava státu by podle ústavy zase mohla rozpustit parlament v případě, pokud by Národní rada nebyla schopna usnášet se po dobu delší než tři měsíce; to znamená, že prostá většina poslanců sněmovny by musela blokovat její jednání. 

Slovenský prezident jako řešení vzniklé krize důvěry ve stát po vraždě reportéra a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové navrhl buď rekonstrukci vlády, nebo vypsání předčasných voleb. Za jeho prohlášení ho opakovaně kritizoval premiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr-SD Robert Fico. Podle šéfa kabinetu nemá hlava státu ústavní kompetenci zasahovat do případné rekonstrukce vlády, která by musela být výsledkem dohody tříčlenné koalice.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí historie s modernou, to je Caorle

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...

Malajsií z jihu na sever od kulturní Melaky přes velkolepý...