Premiér je připraven podat demisi

Zahraniční 15. března 2018 | 04:39 — Ilona Cílková
Premiér Robert Fico je připraven podat demisi, uvedl to ve středu večer na tiskové konferenci předsedů koaličních stran na úřadu vlády. Se svým návrhem a několika politickými podmínkami už ve středu odpoledne seznámil prezidenta Andreje Kisku.
Důvěra ve Fica a jeho vládu klesla po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky / Česká televize

Fico uvedl, že pokud Kiska jeho podmínky splní, je připravený rezignovat už ve čtvrtek. Předčasné volby by podle Fica provázely chaos a nestabilita.

Premiér Robert Fico svou demisi podmínil tím, že prezident Andrej Kiska, který v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra, bude respektovat stávající koaliční většinu Smeru, Slovenské národní strany a Mostu-Híd. Demise předsedy vlády podle ústavy znamená pád celého kabinetu. Nového premiéra by podle Fica měla navrhnout jeho strana, která volby v roce 2016 vyhrála.

„Prezident Andrej Kiska bude respektovat, že na základě platné koaliční smlouvy navrhne nominanta na nového premiéra Smer-sociální demokracie. Pokud s tím prezident bude souhlasit, jsem připravený už zítra podat demisi,“ oznámil Fico na středeční společné tiskové konferenci předsedů koaličních stran.

Podle Fica je jeho povinností naplnit právo voličů a nepustit k vládě opoziční strany. „Respektuji názory lidí i vůči mojí osobě. Považuji ale za důležité, aby současná vládní koalice nadále naplňovala mandát od voličů. Je naší povinností naplňovat vůli lidí i nadále a nepředávat stát bez jakéhokoliv důvodu opozičním amatérům a křiklounům,“ řekl Fico.

Pro odchod premiéra Roberta Fica je 62 procent Slováků. Pouze zhruba 30 procent slovenských voličů si myslí, že by měl zůstat. Vyplývá to z průzkumu společnosti Focus, který si nechal udělat slovenský list Denník N a zveřejnil ho krátce před středečním Ficovým oznámením. Přibližně jen 13 procent dotázaných je pro zachování Ficovy vlády v jeho současné podobě. 

Důvěra ve Fica a jeho vládu klesla po vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Podle exkluzivního průzkumu nynějšímu předsedovi vlády nedůvěřuje 62,2 procenta voličů. Podle nich by měl odstoupit.

Proti vládě premiéra Roberta Fica minulý týden na Slovensku protestovaly desetitisíce lidí. Požadovali také vyšetření smrti Kuciaka a jeho partnerky. Protesty proti vládě se mají v pátek opakovat.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní bystřiny i divoká zvěř hned za humny

Národní park Bavorský les: Nedotčená příroda, vodní...

Dovolenou můžete trávit prakticky kdekoliv. Co zkusit malý...

Tři nádherné památky, které vám svojí krásou vyrazí dech

Navštivte ostrov lásky. Čekají vás skalnaté útesy,...

Pět nejkrásnějších míst, kde byste se alespoň jednou za...

Chystáte se do Chorvatska? Navštivte malebné jachtařské...

Zavřít reklamu