Raketový útok USA na Sýrii se podle všeho obešel bez civilních obětí

Zahraniční 15. dubna 2018 | 04:38 — Helena Malá
Spojené státy, Francie a Velká Británie v sobotu ráno zaútočily na Sýrii. Cílem jejich útoku bylo výzkumné centrum Barzah na okraji Damašku a dvě skladiště na západě Sýrie u hranic s Libanonem. Všechny tři cíle byly zasaženy. Raketový útok se podle všeho obešel bez civilních obětí.
Z výzkumného centra na okraji Damašku zůstala po náletu jen hromada sutin / Reuters

Útok na Sýrii trval asi hodinu a půl. NATO se posléze vyjádřilo, že šlo o reakci na použití chemických zbraní režimem syrského prezidenta Bašára Asada. Západní státy nevyloučily, že se podobná akce v budoucnu nebude opakovat. Rusko úder označilo za akt agrese vůči suverénnímu státu. Útok odsoudily také Sýrie a Írán. Reakce českých politiků se různí.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci oznámil, že vojenský útok proti Sýrii vedly Spojené státy společně s Francií a Británií. Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident s odkazem na chemický útok s desítkami mrtvých před týdnem, který Západ přičítá syrskému vládnoucímu režimu. Informoval o tom Český rozhlas.

Chemický útok byl podle Trumpa „významnou eskalací v používání chemických zbraní tímto velmi strašným režimem". Americký prezident zdůraznil, že je připraven v útocích pokračovat, dokud Sýrie neustane v používání chemických zbraní.

Spojenci vyslali více než sto raket a bomb. Všechny údery se pečlivě vyhýbaly ruským a íránským základnám v zemi. Ruská protiletecká a protiraketová obrana se do boje nezapojila. Rusové přitom v minulých dnech vyhrožovali, že “sestřelí jakoukoliv raketu mířící na Sýrii a napadnou cíle, z nichž byly rakety vypáleny”.

K útoku tak došlo navzdory otevřeným výhružkám Ruska, které také okamžitě po útocích varovalo před blíže nespecifikovanými “důsledky”. V sobotu v odpoledních hodinách se kvůli raketovému útoku na Sýrii mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Rusko bude chtít schválit rezoluci odsuzující údery USA, Británie a Francie v Sýrii.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní lodi s motokárovou dráhou a tobogány

Nudíte se na dovolené? Zkuste se plavit na obrovské luxusní...

Dovolená s dětmi: Příjemné letovisko, kde se snoubí...

Nemusíte cestovat po světě sami: Jak si najít parťáka na...

Pro milovníky romantiky i adrenalinu: Užijte si v Rakousku...

Moderní turistika s chytrým telefonem: Které cestovní...

Do Afriky bezpečně: Není se čeho bát, nadchne vás třeba...