Orbán chce oddaně sloužit Maďarsku

Zahraniční 08. května 2018 | 04:16 — Ilona Cílková
Maďarský prezident János Áder oficiálně požádal dosavadního šéfa kabinetu Viktora Orbána, aby sestavil svou novou vládu. Navrhl také, aby parlament schválil Orbána ve funkci premiéra na další čtyřleté období.
Prezident požádal Orbána o sestavení vlády, ten to přijal / Shutterstock

Orbán Áderovu žádost přijal a po jednání v prezidentském paláci prohlásil, že bude „Maďarsku oddaně sloužit", uvedla maďarská agentura MTI.  Orbánova strana Fidesz v koalici s křesťanskými demokraty získala v dubnových parlamentních volbách dvoutřetinovou ústavní většinu, celkem 133 ze 199 křesel. Pozorovatelé upozorňují, že to Orbánovi umožní dál pohodlně upevňovat moc a pokračovat ve své protiimigrační politice.

Čtyřiapadesátiletý politik bude premiérem již počtvrté. Poprvé vládu vedl od roku 1998 do roku 2002, podruhé do premiérského křesla usedl v roce 2010 a v dalších volbách o čtyři roky později mandát obhájil. Na tiskové konferenci Orbán uvedl, že hlavním úkolem jeho nové vlády bude „ochránit bezpečnost a zachovat křesťanskou kulturu Maďarska". Nový parlament se poprvé sejde dnes.

Orbán, jeden z nejsilnějších odpůrců masového přistěhovalectví do Evropy, vyhrál volby poté, co jeho kampaň proti migrantům získala ohlas u velké části voličů. Během pátečního rozhovoru v rozhlase prohlásil, že jeho hlavní politické cíle se nezměnily. „Budeme budovat křesťanskou demokracii," řekl Orbán. „Starobylá křesťanská demokracie je zakořeněná v evropských tradicích, kde je hlavní lidská důstojnost a existuje rozdělení moci. Budeme bránit křesťanskou kulturu a nedáme naši zemi cizincům," dodal. 

Podle poslanců strany Fidesz bude jedním z prvních cílů nové vlády i prosazení balíčku zákonů přezdívaného „Stop Sorosovi", který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací včetně těch, které patří americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi.

Pokud se jejich práce bude jakkoli týkat migrantů, budou se muset registrovat u ministerstva vnitra, které může jejich činnost zakázat s odkazem na národní bezpečnost. Pokud budou navíc financovány ze zahraničí, budou podle současného návrhu platit 25procentní daň.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový...