Éra liberální demokracie skončila, říká premiér

Zahraniční 11. května 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Maďarský parlament podle očekávání zvolil premiérem znovu Viktora Orbána. Jeho strana Fidesz společně s křesťanskými demokraty v dubnu obhájily dvoutřetinovou většinu poslaneckých mandátů.
Orbán se stal počtvrté premiérem / Česká televize

Orbán plánuje do ústavy zakotvit zákaz přesidlování migrantů, kvůli postoji k běžencům se však Budapešť rozkmotřila s Bruselem. Orbán je navíc považován za spojence Ruska v Unii. 

Orbán se stává šéfem maďarského kabinetu již potřetí v řadě. Celkem však tento úřad bude zastávat už počtvrté, poprvé do něj nastoupil v roce 1998. Po dubnových volbách sice uvedl, že chce v kabinetu provést významné změny, zároveň ale ujistil, že bude pokračovat v protiimigrační politice.

Voliči podle něj jasně řekli, že oni jediní by měli rozhodovat o tom, s kým chtějí společně žít. „A my jsme povinni jejich rozhodnutí respektovat,“ zdůraznil staronový premiér, který chce mimo jiné zakotvit do ústavy zákaz přesidlování migrantů. 

Plány pro následující volební období nedávno představil nově zvolený šéf poslanců Orbánovy strany:  Poslanci prý budou hájit křesťanskou kulturu, dbát na ochranu vnějších hranic, snažit se o dosažení plné zaměstnanosti a podporovat rodiny.

Cílem bude i prosazení balíčku zákonů přezdívaného „Stop Sorosovi“, který má mimo jiné zavést tvrdší pravidla pro činnost nevládních organizací včetně těch, které patří americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi.

Pokud se jejich práce bude jakkoli týkat migrantů, budou se muset registrovat u ministerstva vnitra, které může jejich činnost zakázat s odkazem na národní bezpečnost. Pokud budou navíc financovány ze zahraničí, budou podle současného návrhu platit 25procentní daň.

Orbán si přeje silné národní státy. V projevu zopakoval svou tezi, že éra liberální demokracie skončila. Řekl, že potápějící se loď liberální demokracie v 21. století nahradila křesťanská demokracie.

Komentáře
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní zámek nebo za hradními strašidly?

Kam s dětmi na podzim v jižních Čechách? Co třeba na vodní...

Už plánujete letní dovolenou? Jaké slevy jsou cestovky...

Toulky podzimní Vysočinou: Poznejte tak trochu drsný, ale i...

Bezplatné wifi na cestách se nemusí vždy vyplatit. Na co si...

Prožijte nezapomenutelný víkend ve městě, které vás...

Trendy v cestování pro seniory: Pejsek zdarma, jednolůžkový...