Úřady na Havaji varují před možným zhoršením situace. Sopka vybuchla a chrlí do okolí obří kameny

Zahraniční 18. května 2018 | 04:21 — Ilona Cílková
Havajská sopka Kilauea po dvou týdnech vulkanické aktivity ve čtvrtek vybuchla a z jejího kráteru se do téměř desetikilometrové výšky vznesl mohutný oblak popela, který začal padat na obce v okolí. Vulkán může podle geologů chrlit mohutné kameny do bezmála kilometrové vzdálenosti.
Aktivita sopky Kilauea na Havaji neustále roste / Pixabay

Exploze trvala podle geologické služby USGS několik minut a patrně ji způsobila pára, která se nahromadila uvnitř sopky a která pochází z podzemní vody ohřívané při současné vulkanické aktivitě. Obyvatelé okolí podle agentury AP hlásili popel snášející se na jejich domovy, jeho množství však podle geologů není mimořádně velké.

Aktivita sopky Kilauea na ostrově Havaj, který je největší v Havajském souostroví, je patrná už dva týdny. Národní park, kde se sopka nachází, je již téměř týden uzavřen kvůli obavám z výbuchu. Své domovy dosud muselo opustit zhruba 2000 obyvatel z osady Leilani Estates a jejího okolí. Výzvu k evakuaci dostaly další stovky lidí. Úřady z bezpečnostních důvodů nařídily také uzavřít několik areálů pro turisty.

Nebezpečí mohou představovat kameny vylétávající z kráteru. Podle americké geologické služby USGS může sopka až do téměř kilometrové vzdálenosti vrhat kameny o velikosti osobního auta. Menší kameny mohou doletět více než deset kilometrů daleko.

Explozi mohou doprovázet rovněž silné otřesy země. S menší středeční erupcí bylo spojeno zemětřesení o síle 4,2 stupně, které nezpůsobilo žádné škody.

 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných lahůdek

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Krušné hory: Skiareál Klínovec lyžařům letos nabídne...

Na letištích i v letadlech na vás číhají miliony bakterií....

Poznejte nejkrásnější město USA: San Francisco vás...

Cestujete sólo? Pak pro vás máme pár skvělých tipů, jak...

Zavřít reklamu