Nad prohlášením papeže Františka LGBT komunita jásá, Vatikán mlčí

Zahraniční 25. května 2018 | 04:14 — Ilona Cílková
Minulý měsíc se papež František omluvil za „závažné chyby“, které katolická církev udělala v případech sexuálního zneužívání v Chile. Jednou z obětí je i Juan Carlos Cruz, který je homosexuál a s papežem se v dubnu sešel.
Bůh tě tak stvořil, řekl papež homosexuálovi z Chile / Shutterstock

„Bůh tě tak stvořil a miluje tě,“ řekla hlava katolické církve podle Cruze. Zatímco LGBT komunita papežův otevřený přístup vítá, Vatikán mlčí. 

V rozhovoru, který vyšel v neděli na serveru El País, Juan Carlos Cruz uvedl, že papež František během jejich schůzky řekl: „Bůh tě takhle stvořil a miluje tě, mně na tom nezáleží. Papež tě tak miluje, musíš být šťastný za to, jaký jsi.“  

Cruz je jednou ze tří chilských obětí, které byly pozvány tento měsíc do Říma v důsledku skandálu spojeného s případy sexuálního obtěžování v Chile a snahami katolické hierarchie utajit je.

Podle Cruze byl papež během bezmála tříhodinového setkání velmi rozzlobený a omluvil se mu. „Byl extrémně laskavý, nesmírně milý. Byla to omluva, která nebyla v žádném případě falešná nebo neupřímná,“ uvedl Cruz v úterý v BBC Newsday. Papež údajně také řekl, že se cítí být „součástí celého problému“ za dobu, kdy nevěděl, co se v Chile dělo.

Kvůli skandálu kolem kněze Fernanda Karadima 34 chilských biskupů nabídlo minulý týden rezignaci. Papež biskupy obvinil, že ničili důkazy o sexuálním zneužívání a tlačili na právníky, aby obvinění bagatelizovali. Tím podle něj vážně pochybili, protože nechránili děti před pedofilními kněžími.

Cruz se novinářům svěřil, že mu chilští kardinálové roky říkali, že jako gay žije „zvrácený život“,„není hoden“ nebo si pravděpodobně „zneužívání užíval kvůli tomu, že je gay“. „Bylo pro mě opravdu osvobozující a neuvěřitelné slyšet něco podobného od svatého otce,“ řekl pro BBC.

Související články
Prezident Zeman chválí kardinálu Duka
Reformovat Řím je jako čistit sfingu kartáčkem na zuby
Teroristé z IS vyhrožují papeži smrtí
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

V Texasu byl ukraden z akvária vzácný žralok. Nyní už je zpět a uzdravuje se

Je čas švestek. Víte, kdy je správný čas na jejich...

Vyrobte si své vlastní hnojivo. Poradíme vám, jak na to

Změňte si barvu hortenzie na přání, třeba pomocí alobalu a...

Padají vám větve pod tíhou plodů k zemi? Poradíme, co...

Chystáte se na kolo se svým psem? Máme pro vás pár dobrých...

Váš gril bude zářit čistotou. Máme pro vás tip, jak ho...