Policie vyklidila největší provizorní tábor migrantů

Zahraniční 31. května 2018 | 04:27 — Ilona Cílková
Francouzská policie vyklidila provizorní tábor s tisícovkou migrantů na severovýchodě Paříže, který na místě vznikl v průběhu minulé zimy. Snahu o zrušení dosud největšího divokého tábořiště v oblasti velké Paříže oddaloval kompetenční spor mezi vládou a pařížskou radnicí.
Na místě pobývali přistěhovalci především ze Súdánu, Somálska a Eritreje / Shutterstock

Policejní operace v táboře, nazvaném podle blízkého obchodního centra Millénaire, začala včera krátce po šesté hodině ráno. Několikahodinová evakuace migrantů se obešla bez větších potíží. Před polednem na místě začaly úklidové práce.

Policisté z prostoru pod mostem městského okruhu přes kanál Saint-Denis odvedli 1016 osob. Dříve se přitom odhadovalo, že provizorní tábor má 1600 až 2000 obyvatel. Mezi evakuovanými bylo 64 osob označených jako "zranitelné", tedy žen, dětí a seniorů. Nezletilců bylo 11.

„Dotyčné osoby budou dočasně ubytovány ve dvacítce zařízení v Paříži a jejím okolí," uvedl podle agentury AFP v prohlášení ministr vnitra Gérard Collomb. Deník Le Parisien napsal, že zhruba polovina migrantů bude umístěna do pařížských zařízení, druhá polovina pak v okolí hlavního města.

„Bylo to tady těžké. Je tu špína. Není tady záchod. Žádná sprcha... Člověk se tady dobře nenají," popsal agentuře AP život v táboře přistěhovalec z Čadu. „Nevíme, jestli budeme moci zůstat ve Francii," řekl Ibrahim ze Súdánu. „Já bych ve Francii chtěl zůstat," dodal bývalý obyvatel stanové vesničky.

Tábor Millénaire se nacházel na březích plavebního kanálu Saint-Denis, v němž se tento měsíc dva migranti utopili. Vláda a pařížská radnice se tábor rozhodly evakuovat nejen kvůli těmto neštěstím, ale také kvůli zhoršující se hygienické a bezpečnostní situaci v něm. Předcházel tomu ale spor mezi pařížskou starostkou Anne Hidalgovou a ministrem Collombem kvůli tlaku Hidalgové na to, aby byla pro vystěhované osoby zajištěna střecha nad hlavou tak, jako v předchozích případech.

V Paříži jsou nyní ještě dva velké provizorní tábory migrantů. Jeden se nachází u kanálu Saint-Martin a žije v něm zhruba 800 lidí, především Afghánců, a druhý v oblasti Porte de la Chapelle, kde přebývá 300 až 400 lidí. Tyto tábory budou podle úřadů vyklizeny co nejdříve, pravděpodobně již příští týden.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si výlet do Pradědovy galerie

Cesty po Čechách: Chcete vidět něco nezvyklého? Udělejte si...

Národní přírodní rezervace Mionší: Vydejte se naučnou...

Tisíc let stará tradice, která je pro Islanďany doslova...

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás...

Na skok do Německa: Gastrovíkend s vůní neodolatelných...

Pěšky, na kole nebo na laně? Na Kružberku si užije opravdu...

Zavřít reklamu