Evakuace z thajské jeskyně by mohla začít co nejdříve. Musk navrhuje podvodní vzduchový tunel

Zahraniční 08. července 2018 | 04:13 — Ilona Cílková
Evakuace dvanácti thajských chlapců a jejich trenéra uvězněných v jeskyni by mohla začít v neděli nebo v pondělí. Agentuře Reuters to řekli vojáci, kteří pracují u jeskyně a odčerpávají z chodeb vodu.
Nově se do plánu na záchranu zapojil i majitel americké vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk / CNBC

Do záchranné akce by se mohl zapojit i americký podnikatel a majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk, podle kterého by šlo chlapce evakuovat pomocí speciálního pouzdra. Lidé z Muskova týmu už do Thajska vyrazili.

Dva z vojáků, kteří z jeskyně odčerpávají vodu, sdělili agentuře Reuters, že jim nadřízení řekli, že záchranná operace začne v neděli nebo o den později. Úřady začaly zpřísňovat bezpečnostní kordon kolem místa a v blízkosti jeskyně se objevily nové výstražné tabule.

Zvažuje se několik variant záchrany. Uvažovalo se o výcviku v plavání a potápění i o možnosti dopravit k místu zásoby dostatečné na to, aby skupina přežila do opadnutí vody po skončení období dešťů. Tuto variantu ale úřady vyloučily. Záchranáři se také snaží provrtat se k chlapcům, ale musejí překonat až 600 metrů zemského materiálu.

Nově se do plánu na záchranu zapojil i majitel americké vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk. Na sociální síti Twitter navrhl natáhnout do chodeb nylonovou trubici o průměru asi metr (nebo v obtížných úsecích sadu kratších „rukávů“).

Takové pouzdro by se napustilo vzduchem „jako nafukovací hrad“. Vznikl by tak podle něj podvodní tunel, který by se přizpůsobil i menším otvorům o průměru cca 70 centimetrů. Později Musk dodal, že toto tlakové pouzdro by mohlo být vyrobené z dvojité vrstvy kevlaru, tedy odolného syntetického vlákna, které by se v jeskynním terénu nemělo poškodit. 

Podle Muska, jenž studoval fyziku, není pro tento způsob evakuace zapotřebí potápěčské dýchací masky ani regulátoru a není nutný ani výcvik. Hrozí menší riziko, že osoba podlehne panice, sdělil Musk ke svému návrhu. Podle něj bylo jedno takové pouzdro použito cvičně v pátek v bazénu na člověku, který se nikdy nepotápěl s přístrojem. 

Musk napsal, že má od odborníků v Thajsku na své návrhy pozitivní odezvu. Agentura Bloomberg oznámila, že dva členové Muskova týmu mají do Thajska dorazit a přispět k záchranné operaci. Další jejich kolega, který je právě v Thajsku na dovolené, se připojí, v neděli by pak mělo dorazit dalších šest jeho lidí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Archeologové objevili dávno ztracené město Tenea. Bylo založeno během trojské války

Věděli jste, že vysavač listí může způsobit více škody...

Využijte pivo v domácnosti. Zastane spoustu užitečné práce

Mrkev v zimě a z vlastní zahrádky? Jakou zeleninu sklízet i v...

Vyčistěte pračku jednoduše a efektivně, zabráníte...

Vyrobte si úžasné dekorace z doma vyrobené samotvrdnoucí...

Nezapomínejte na ostření nožů, jinak mohou být velmi...

Zavřít reklamu