Evakuace z thajské jeskyně by mohla začít co nejdříve. Musk navrhuje podvodní vzduchový tunel

Zahraniční 08. července 2018 | 04:13 — Ilona Cílková
Evakuace dvanácti thajských chlapců a jejich trenéra uvězněných v jeskyni by mohla začít v neděli nebo v pondělí. Agentuře Reuters to řekli vojáci, kteří pracují u jeskyně a odčerpávají z chodeb vodu.
Nově se do plánu na záchranu zapojil i majitel americké vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk / CNBC

Do záchranné akce by se mohl zapojit i americký podnikatel a majitel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk, podle kterého by šlo chlapce evakuovat pomocí speciálního pouzdra. Lidé z Muskova týmu už do Thajska vyrazili.

Dva z vojáků, kteří z jeskyně odčerpávají vodu, sdělili agentuře Reuters, že jim nadřízení řekli, že záchranná operace začne v neděli nebo o den později. Úřady začaly zpřísňovat bezpečnostní kordon kolem místa a v blízkosti jeskyně se objevily nové výstražné tabule.

Zvažuje se několik variant záchrany. Uvažovalo se o výcviku v plavání a potápění i o možnosti dopravit k místu zásoby dostatečné na to, aby skupina přežila do opadnutí vody po skončení období dešťů. Tuto variantu ale úřady vyloučily. Záchranáři se také snaží provrtat se k chlapcům, ale musejí překonat až 600 metrů zemského materiálu.

Nově se do plánu na záchranu zapojil i majitel americké vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk. Na sociální síti Twitter navrhl natáhnout do chodeb nylonovou trubici o průměru asi metr (nebo v obtížných úsecích sadu kratších „rukávů“).

Takové pouzdro by se napustilo vzduchem „jako nafukovací hrad“. Vznikl by tak podle něj podvodní tunel, který by se přizpůsobil i menším otvorům o průměru cca 70 centimetrů. Později Musk dodal, že toto tlakové pouzdro by mohlo být vyrobené z dvojité vrstvy kevlaru, tedy odolného syntetického vlákna, které by se v jeskynním terénu nemělo poškodit. 

Podle Muska, jenž studoval fyziku, není pro tento způsob evakuace zapotřebí potápěčské dýchací masky ani regulátoru a není nutný ani výcvik. Hrozí menší riziko, že osoba podlehne panice, sdělil Musk ke svému návrhu. Podle něj bylo jedno takové pouzdro použito cvičně v pátek v bazénu na člověku, který se nikdy nepotápěl s přístrojem. 

Musk napsal, že má od odborníků v Thajsku na své návrhy pozitivní odezvu. Agentura Bloomberg oznámila, že dva členové Muskova týmu mají do Thajska dorazit a přispět k záchranné operaci. Další jejich kolega, který je právě v Thajsku na dovolené, se připojí, v neděli by pak mělo dorazit dalších šest jeho lidí.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Jeviště Divadla Hybernia ovládl hvězdně obsazený muzikál Galileo

Značkuje váš pejsek v bytě? Možná trpí úzkostí, nebo...

Máte na zahradě broskvoně? Ochraňte je včas před...

Jak doma uložit knížky originálně, vtipně a s nápadem

Chcete letos sklízet levanduli? Právě nastal čas na její...

Potřebujete snadno připevnit poličku? Zkuste ji jednoduše...

Chcete mít doma krásně kvetoucí orchideje? Za trochu péče...

Zavřít reklamu