Do USA míří tisíce migrantů. Trump má řešení

Zahraniční 21. října 2018 | 04:07 — Ilona Cílková
Přes tři tisíce migrantů z Hondurasu se snaží dostat do USA. V noci uprchlíci dorazili na hranice Guatemaly a Mexika. Situaci tam kontroluje mexická policie, která nenechá nikoho projít.
Mexická hranice s Guatemalou čelí tisícům migrantů ze Střední Ameriky / Shutterstock

Mexická hranice s Guatemalou čelí tisícům migrantů ze Střední Ameriky. Vláda Mexika tam na popud amerického prezidenta Donalda Trumpa vyslala policisty, aby uprchlíkům zabránila průchod do USA. Trump okomentoval situaci už o den dříve. „…musím požádat Mexiko, aby zastavilo tento nápor – pokud se to nepodaří, povolám americkou armádu a nechám zavřít naše jižní hranice,“ uvedl prezident Trump na svém Twitteru.

Skupina uprchlíků se vydala v tak velkém počtu, aby zamezili nebezpečí, které při migraci čeká na jednotlivce. Mezi tisíci migranty se totiž objevují i ženy s malými dětmi. Zároveň chtějí uprchlíci vyslat jasný vzkaz do světa a upozornit na jejich kritickou situaci.

A v současnosti je situace opravdu děsivá. Některým uprchlíkům se povedlo na hranici přelézt plot a dostali se tak až na hraniční most přes řeku, který spojuje Mexiko s Guatemalou. Dál už se ale nedostanou. Migranti už jsou zoufalí a někteří dokonce skáčou z mostu do řeky aby do Mexika doplavali. Matky se snaží zajistit bezpečí aspoň pro své děti. „Utrpěli jsme už tolik. Dcera má horečku a my ani nemáme nic sebou,“ řekla Alison Danisa, matka 11 měsíčního dítěte a naznačila, že nemá ani plenky.

Nadějí pro migranty je momentálně Mexické námořnictvo, které uprchlíkům přes reproduktory oznámilo, ze je příjme humanitární organizace v Tapachule. Úředníci vyhlásili, že si pro ně přijedou nákladní auta, kterými je převezou. Kdy se tomu tak stane, to už něřekli.

Mexické úřady uvádí jako důvod, proč drží migranty za hranicemi, že Mexiko nepovoluje vstup na jeho území takto ilegálním způsobem. Podle nich totiž platný pas s vízem má jenom nepatrná menšina ze všech uprchlíků. Většina může legálně projít pouze do Guatemaly, ale dál už ne. Mexiko dodává, že všichni kteří chtějí legálně přijít do země, jsou vítání. Ti, kteří volí protizákonnou cestu budou deportováni zpět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené? Myslí na všechno, včetně počasí

Už jste vyzkoušeli novou aplikaci na plánování dovolené?...

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové...

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na...

Jarní toulky řeckou přírodou nabízejí spoustu...

Inspirují se hotely praktikami leteckých společností? Pozor...

Zatím opomíjená turistická destinace. V Suchumi na vás...

Zavřít reklamu